Od chvíle, kdy se česká veřejnost dozvěděla o existenci čínské skupiny CEFC a jejím zájmu uchytit se v tuzemském bankovnictví, uplynuly už čtyři roky. Následovala doba relativního klidu zpestřená bombastickým závazkem jednoho z šéfů CEFC, týkajícím se výše investic. Pak to šlo ráz na ráz. Zprávy o tom, do čeho všeho CEFC investuje, přicházely s takovou kadencí, že o nich média takřka nestíhala informovat.

Nákupy pokrývaly tak široké spektrum oborů, že v tom nikdo nedokázal najít racionální strategii. Národní letecký dopravce, pivovarnictví, řada prestižních nemovitostí, strojírenství, ale také média, prodejce dovolených či slavný fotbalový klub včetně nejmodernějšího tuzemského stadionu v zemi. K tomu Číňané přišli se záměrem získat ve finanční skupině (vlastnící banku, u níž jejich zájem začal) rovnou poloviční podíl, přičemž nebylo jasné, zda to náhodou neznamená úplné ovládnutí. Peníze pršely na všechny strany.

Co se veřejnost o tak důležitém investorovi dozvěděla? "CEFC působí především ve financích, energetice a průmyslu, je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně," zněla ohraná mantra. O hlavních postavách skupiny se šířily legendy, spekulovalo se o napojení na armádu, rozvědku či námořnictvo. Zvěsti dávaly smysl, konglomerát zbohatl na obchodu s ropou a to se v Číně před třiceti či čtyřiceti lety (i počátky CEFC jsou zamlžené) určitě nedalo dělat bez požehnání z vyšších míst. Opakovaně zaznívalo, že CEFC má zálusk i na energetiku, ostatně na té vyrostla. Přes to všechno u nás nikdo oficiálně neposuzoval, zda čínské investice nemohou mít dopad na bezpečnost státu. Ani nemohl. Česko žádný mechanismus, který by vyhodnotil rizika plynoucí ze změny majitele klíčových podniků a podle toho zasáhl, nemá.

Je na čase, aby se to změnilo. A co nejrychleji.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru