Píše se rok 1957 a na stole v restauraci hotelu San Francisco leží osm dolarových bankovek. Devětadvacetiletý Robert Noyce, absolvent Massachusettského technologického institutu, bere pero a na jednu z nich se podepisuje. To samé udělají i další lidé sedící u stolu.

Opustili právě svého zaměstnavatele, vynálezce tranzistoru Williama Shockleyho, a vysloužili si přezdívku "osm zrádců". Symbolickým podpisem bankovek položili mladí vývojáři v údolí Santa Clara základy společnosti Fairchild Semiconductor. Firma se zaměřila na výrobu zcela nových křemíkových tranzistorů, které o pár let později pomohly k cestě Neila Armstronga na Měsíc.

Údolí dostalo díky této firmě název Silicon Valley, tedy Křemíkové údolí, a stalo se symbolem technologického pokroku a rodištěm technologických gigantů, jako jsou Apple, Facebook nebo Amazon. Každý rok z něj vzejde několik firem, jejichž hodnota přesahuje miliardu dolarů. Těm se pak říká jednorožci, anglicky "unicorns".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Co musí firma udělat, aby se dostala mezi jednorožce?
  • Kolik je na světě jednorožců a jak rychle přibývají?
  • Jaká je skutečná cena většiny takových firem?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru