Peníze, které fond Credo Ventures investuje do středoevropských start-upů, získává od bohatých českých podnikatelů, jako jsou zakladatelé Avastu nebo majitelé skupiny RSJ. Podpořil jimi například rumunskou firmu UiPath, vyrábějící softwarové roboty, která letos dosáhla na hodnotu miliardy dolarů a stala se prvním jednorožcem z jeho portfolia. Čerstvě dal peníze do česko-amerického start-upu Manta, tvůrce softwaru pro analýzu dat, využívaného giganty, jako je PayPal nebo velké americké banky. Ještě letos chce Credo otevřít další fond, kam by rád získal 70 milionů eur pro investice ve střední Evropě, kde zakladatel společnosti Ondřej Bartoš vidí řadu příležitostí.

HN: Je výhodnější investovat v Česku, nebo raději jinde ve středoevropském regionu?

Od začátku našeho působení na trhu vidíme, že se možnosti během času přelévají ze země do země. Spoustu zajímavých věcí vidíme v Polsku, pak se to změní a chodí projekty třeba z Rumunska. Nejvíce investic ale děláme na našich domácích trzích, tedy v Česku a na Slovensku. Stále tu vidíme velký potenciál. Regionu střední Evropy věříme jako takovému. Jako patriot bych si přál, aby největší úspěchy přišly právě z Česka.

HN: Jak se změnila situace od roku 2009, kdy jste začínali? Jsou nyní podnikatelé lépe připraveni?

Dá se říct, že léta 2009 a 2010, kdy jsme začínali, byla podstatně klidnější. Z hlediska rizikového financování byla méně zajímavá. Ročně jsme viděli třeba 300 projektů, dnes je jich čtyřnásobně více. Byznys plány a prezentace, které vídáme teď, jsou propracovanější, blíží se standardu, který vidíme v západní Evropě. Trend je to rozhodně pozitivní. Jednoznačně tu je více projektů, které mají velké, celosvětové ambice. Právě takové projekty hledáme a máme z toho radost.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru