Obvinění ze sexuálního napadení, které se mělo odehrát před více než třiceti lety na středoškolském večírku, může zastavit cestu dnes třiapadesátiletého právníka Bretta Kavanaugha do Nejvyššího soudu USA. Kdyby Kavanaugh musel kandidaturu stáhnout, byla by to těžká prohra i pro Donalda Trumpa.

Americký prezident Kavanaugha nominoval s předpokladem, že v devítičlenném soudu převáží zásady reprezentované konzervativní stranou.

Nejvyšší soud USA rozhoduje o zásadních věcech, jakou byl například v roce 1973 verdikt, který uzákonil možnost interrupcí. Nebo výnos z roku 2015, který potvrdil legálnost svazků homosexuálů.

Obě tato rozhodnutí − a obecně role federální vlády a úřadů v americkém životě − by s Kavanaughem mohly doznat změn. Soudci jsou jmenováni doživotně, relativně mladý Kavanaugh by ovlivňoval zásadní verdikty po desítky let. Jeho prosazení do Nejvyššího soudu by bylo jedním z největších úspěchů Trumpova prezidentství. Nyní je ale v ohrožení.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.