Vzpomínáte si ještě na aféru Dieselgate? Ve zkratce šlo o to, že automobilka Volkswagen používala u dieselových motorů chytrý software, který "zaručil", že výsledky emisních testů vyšly tak, jak bylo potřeba. Posléze se ukázalo, že v tom není sama. Emisní testy upravovali i další výrobci automobilů, protože šlo o levnější a jednodušší cestu, jak splnit náročné požadavky. Evropa nyní chystá další zpřísnění emisních limitů. Cílem jsou čistá města, která − přiznejme si − jsou plná aut. To mají zařídit nastavené limity, které jsou v zásadě nesplnitelné bez významně většího rozšíření elektroaut.

Cesta nařízení nemusí být nutně špatná. Jsou věci, které průmysl sám od sebe dělat rozhodně nebude, protože je to "zbytečně" drahé, není po tom poptávka, a protože když něco funguje a vydělává, tak proč to měnit. Stačí vzpomenout na "zázračné" snížení cen za roamingové volání, případně nekonečnou cestu k potravinám stejné kvality. Jenže − nakolik elektromobilita splňuje to, co slibuje? Auto samo o sobě bezpochyby. Provoz je tichý, čistý, žádné emise, žádný výfuk, takže zbývá dořešit problém s výdrží baterií a potenciálním dojezdem bez nutnosti permanentního dobíjení. Co se týká provozu, půjde o jednoznačné zlepšení tam, kde se budou tato auta pohybovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru