Pokud si premiér Andrej Babiš chystá květnaté řeči k stoletému jubileu republiky, ať si dá pohov. Státu s masarykovskou a havlovskou humanitní tradicí už místo gratulace nafackoval, když neomaleně odmítl plán na přijetí padesáti válečných syrských sirotků. Z Česka se tak s trochou nadsázky stává bašta nelidskosti uprostřed Evropy. Před časem Babiš nepomohl Itálii s uprchlíky a argumentoval, že Česko nepřijme ani jednoho jediného imigranta. Takže si principiální přístup nepokazí nějakými dětmi, že.

Hrůznost a veřejnou nepřijatelnost svého "sirotčího" postoje si premiér už evidentně uvědomil. Vždycky rád vystupoval tvrďácky, jenže v tomto případě se slova vyřčená původně v rozhovoru vyjímají napsaná na papíře či na obrazovce zvlášť děsivě. Proto teď začal couvat. Věty jako "Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života" či "Já jsem šel do politiky hlavně proto, abych se staral o české občany" rozmělňuje nejapnou vysvětlivkou, že nemělo jít o malé děti, nýbrž − považte − o teenagery.

Jako by to byl nějaký rozdíl! Jsou snad dvanáctiletí či sedmnáctiletí syrští kluci a holky bez rodičů a bez domova, bídně přežívající v uprchlických táborech v Řecku a Libanonu, méně hodni slitování a pomocné ruky? Šéf vlády a hnutí ANO jenom dokazuje, že záležitost chápe marketingově, jako hru na city. Respektive na voliče. Nic víc. Nad malými dětmi se obvykle rozplýváme, teenagerů se bojíme. Babiš navíc zamlčuje podstatný fakt, že vláda by si klidně mohla sama stanovit věkovou hranici dětí pro přijetí. Kdyby ovšem chtěla.

Nejnovější premiérův přístup je stejně vypočítavý, jako když se v listopadu 1989 tehdejší komunistický pohlavár Miroslav Štěpán obul do "dětí rozhodujících o tom, kdy má odejít prezident". Teprve když zavětřil nevoli v publiku, začal ve snaze zachovat si moc chlácholit dělníky v pražském ČKD, že zrovna je těmi dětmi nemyslel. Naštěstí marně. Bylo by správné, kdyby stejně zplakal nad svým "dětským" výdělkem i Andrej Babiš.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru