Džudžovi a Konečkovi. Dvě rodiny, dva byty na stejném patře, jejichž dveře od sebe dělí jen pár kroků. Romští důchodci a takzvaně bílá rodina žijí v nájemním domě v Duchcově v severních Čechách.

V chudé čtvrti s oficiálním názvem Jižní Město, přezdívané Cikánov, kvůli které v roce 2013 místní pobočka Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) svolala několik velkých protiromských demonstrací. Skupina Romů tady tehdy zbila manželský pár a policie poté musela chránit ostatní obyvatele městské části před výhrůžkami násilím.

Mezi Džudžovými a Konečkovými, kteří mají dvě malé děti, ale žádná nevraživost nepanuje. Naopak. "On je takový pán pro všechno, strejda, děda, kamarád, jeho paní Renata to samé, všichni jsme si je oblíbili," říká o svých sousedech, Mikuláši Džudžovi a jeho ženě Renatě, Marie Konečková.

"To víte, mám už 16 vnoučat, s dětmi to umím," usmívá se štíhlý osmahlý muž. S růžovou mašlí ve vlasech kolem něho právě pobíhá dvouletá Lilie, kterou se ženou hlídají jednomu ze svých synů.

Zapomenout na násilí a nenávist

Osmatřicetiletá Marie Konečková ještě před několika měsíci po klidném soužití se sousedy jen toužila. Bydleli s manželem a dětmi na sídlišti v Jirkově u Chomutova a kvůli hluku a nepořádku chtěli pryč. Nabídka přestěhovat se do jižního Duchcova se jí zprvu nezdála. Obávala se, že v městské části, která proslula napětím mezi Romy a bílou většinou, jim nebude o nic lépe.

"Když jsem si ulice poprvé prošla a prohlédla dům, měla jsem z toho velký strach, ale nakonec jsme spokojení. Naštěstí jsme dali na ujišťování lidí, kteří to tu znali a tvrdili nám, že se čtvrť hodně změnila k lepšímu," říká. Chová přitom v náručí dvouletého syna Jana a za ruku drží tříletou Kateřinu. S Jirkovem se podle ženy na mateřské dovolené bydlení v jižním Duchcově nedá srovnat. "Tamní komunita, to bylo hrozné, tady je to mnohem lepší. Kolem deváté, desáté večer už je tu klid, ticho," pochvaluje si.

Související

V ulicích Nádražní, Bílinské, Bratří Čapků, Riegrově, Svatopluka Čecha a jejich okolí žijí spolu s bílými skoro dvě stovky Romů. Před právě bouraným starým nádražím si kope do balonu parta asi patnáctiletých kluků. Ani tady se nezdá, že by při sestavování týmů hrála barva pleti nějakou roli.

Romka Renata Lázová se svými třemi dětmi bydlí v jednom z domů v ulici Bratří Čapků. Je to jen pár kroků od místa, kde skupina Romů před lety v noci surově napadla manželský pár. Nepomohl mu ani strážník městské policie, který tehdy násilí sledoval schovaný v blízké služebně. I tady se snaží na následné demonstrace a projevy nenávisti zapomenout.

"Bylo to samozřejmě hrozné, ale ten skutek spáchali Romové, kteří se přistěhovali z východního Slovenska, a najednou jsme byli všichni špatní. Teď už je vše O. K. Já se vůbec nezabývám tím, kdo je černý nebo bílý, a nevidím to ani u ostatních. Všichni se tu známe, není žádný důvod se urážet," míní Lázová.

Žije v novém a vkusně zařízeném bytě tři plus jedna, jehož předsíni dominuje velký černý boxovací pytel a poháry udělované za sportovní úspěchy.

Nejstarší syn, třináctiletý Jaroslav, je totiž žákovským mistrem republiky v boxu a jedním z velkých talentů místního Sportovního klubu Městské policie.

"Můj sen je být jednou profesionál," říká v dětském pokoji pod velkou zarámovanou fotografií, na které má na sobě jen trenýrky a na rukou červené rukavice. Boxovat začíná i nejmladší, osmiletý Erik, devítiletá Lucie zase chodí hrát fotbal do místního klukovského klubu. "Jsme tam dvě holky a dáváme stejně gólů jako kluci," chlubí se štíhlá dívka.

Žádný rasismus ve čtvrti ani ve škole prý necítí ani děti. "Nikdo mně nikdy nenadával. Kamarády mám mezi Romy i bílými," říká Jaroslav. Na otázku, zda by si na něj při jeho boxerském talentu vůbec někdo dovolil, jen s úsměvem pokrčí rameny.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.