Představte si, že je vám kolem třiceti, máte malé dítě, málo peněz, školka ve vašem okolí není a hlídání jakbysmet. Sledujete nekonečný program všech televizí a najednou vás zaujme pořad americké provenience, který nabídne jednoduché řešení. Stačí začít podnikat, třeba péct dorty, což umíte také, a je to.

Takže to zkusíte v Česku a při vyběhávání všech nutných povolení se záhy ztratíte mezi hasiči, hygienou, památkáři, odborem životního prostředí a Národním institutem pro integraci osob s omezenou schopností pohybu a orientace, a to máte před sebou ještě dalších 15 razítek, povolení a stanovisek. Pokud se v tom neztratíte a skutečně začnete podnikat, přijde za odměnu zhruba 20 až 30 kontrol za rok.

Na nekonečnou byrokracii spojenou s "provozováním maloobchodní jednotky s malou výrobnou cukrářských výrobků" loni upozornila Asociace malých a středních podniků. Nejde ale jen o cukrárny. Pokud člověk nechce dělat jenom nosiče teplé vody (přeprodej, reklama apod.), ale má chuť skutečně něco vyrábět či usnadňovat zákazníkům život, tedy podnikat v původním smyslu slova, provozovat např. hlídání dětí, výrobu chlebíčků, šití závěsů, dostane se mu za tuto opovážlivost od českých úřadů náležitého potrestání.

Co už dlouho vědí podnikatelé a jejich rodiny a přátelé, jde evidentně totálně mimo politiky. Jinak by se mezi hlavní předvolební taháky nedostala debata na téma neplacení či odkladu sociálního, případně zdravotního pojištění pro začínající podnikatele.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru