Střety mezi akademiky Jiřím Drahošem a senátorkou Evou Sykovou, doprovázející jejich souboj o post v Senátu, dávno překročily hranice Prahy 4, za kterou oba kandidují. Zatím to vypadá, že to bude jeden z nejsledovanějších duelů říjnových voleb.

Rivalita mezi Drahošem, který letos neuspěl v boji o Hrad, a Sykovou není nic nového. Neshody mají už skoro deset let − od doby, kdy oba soutěžili o post šéfa Akademie věd. Tehdy v roce 2009 volby vyhrál Drahoš.

"Eva Syková je ochotná lhát, jako když tiskne, jen proto, aby zvýšila svou šanci na úspěch ve volbách," řekl HN Drahoš, který se v prezidentských volbách dostal do druhého kola proti Miloši Zemanovi. Ani Syková, jedna z nejcitovanějších českých vědkyň současnosti, se ve slovních přích nedrží zkrátka. "Předem plánoval, že bude dělat kampaň Antisyková, on nedělá pozitivní kampaň. Jeho strategie byla: budu ji vláčet bahnem," uvedla rovněž v rozhovoru pro HN lékařka obhajující post v Senátu.

Stejně jako v roce 2009, chemik Drahoš i nyní platí za favorita voleb. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity míní, že Drahoš má postup do druhého kola téměř jistý. "V Praze 4 jsou tři kandidáti, kteří mají šanci postoupit. Drahoš je skoro jistý, pak se bude rozhodovat mezi Sykovou a bývalým triatlonistou Martinem Dvořákem," říká Kopeček s tím, že vědkyni i sportovci pomáhá fakt, že mají v zádech silné strany. Akademičku podpořilo hnutí ANO a Dvořáka ODS. Drahoš kandiduje s podporou lidovců, TOP 09, starostů a zelených.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.