Automatizace je slovo, které skloňují všichni odborníci, jakmile se začne hovořit o zvyšování bezpečnosti skladů. "K větší bezpečnosti skladování jak z pohledu uložení a manipulace s produkty, tak z pohledu případných krádeží jednoznačně přispívá stále větší využití automatizovaných technologií," uvádí například Jan Klička, ředitel logistiky společnosti Alza.cz. V jednom z největších internetových obchodů v České republice toho o logistice skladování musí hodně vědět. Jen loni prošlo jejich sklady zboží za 21 miliard korun. 

"Maximum pohybu v našich skladech zajišťují válečkové či pásové dopravníky. Nové zboží přichází do takzvané pickovací a potvrzovací stanice, kde se ukládá do regálů. Při distribuci k zákazníkovi se naopak z regálu připravuje do zákaznických přepravek. Ty pak po pásu pokračují samy na další stanice až k expedici, balení a naložení do kontejnerů a aut. Klenotem je náš plně automatizovaný sklad, takzvaný SCM (Schaefer  Miniload Crane). Jde o pickovací věž, která se mezi přepravkovými regály běžně pohybuje rychlostí 3,5 metru za sekundu a zvládne až 400 picků, tedy dílčích skladovacích úkonů, jako nachystání zboží, donesení a připravení k expedici, za hodinu," popisuje moderní sklad mluvčí společnosti Alza.cz Patricie Šedivá. 

Aby firma zůstala lídrem trhu, procesy související s uskladněním a distribucí zboží optimalizuje v podstatě neustále. "Upgrade děláme i několikrát měsíčně. Maximálně se snažíme využít potenciál dopravníkových tratí, ručních čteček a jednotlivých logistických modulů v interním podnikovém informačním systému, potažmo skladovém informačním systému. Vše se tak neustále zrychluje a zefektivňuje," konstatuje mluvčí. 

21 miliard

Vloni prošlo sklady společnosti Alza.cz zboží za 21 miliard korun. Na snímku je její prodejna budoucnosti v Praze na Floře. Je otevřena 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a můžete v ní kdykoliv samoosblužně nebo s pomocí videooperátora nakoupit zboží, které je na prodejně skladem, anebo si doručené zboží pouze vyzvednout.

Požární bezpečnost má prioritu

Ani při sebelepším zabezpečení se ovšem nelze vyhnout tomu, že se i v moderním skladu zboží poškodí či jinak znehodnotí. O tom, jaká ohrožení bývají nejpravděpodobnější, mají podrobný přehled pojišťovny. Nejčastěji s firmami sjednávají majetkové pojištění pro samotný sklad a jeho technologie i skladované zboží, a to proti poškození živlem nebo proti odcizení, dále jsou to pojištění odpovědnosti za škodu na skladovaném zboží a pojištění technických rizik pro manipulační technologie. 

"K nejobvyklejším pojistným událostem patří škody způsobené zaměstnanci při manipulací se zbožím," říká mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata. Dále v žebříčku následují živelní škody, nejčastěji způsobené vodou nebo ohněm. Konkrétně například z atmosférických srážek, které proniknou do skladovacích prostor třeba pláštěm objektu poškozeným při vichřici nebo z poškozených vodovodních či odpadních potrubí, případně svodů dešťové vody. "Díky dobrému zabezpečení už požáry nepatří ve skladech k častým živelním událostem, ale pokud k nim dojde, většinou způsobí rozsáhlé škody," upozorňuje mluvčí Milata. 

Zvláště velkokapacitní sklady jsou podle mluvčího pojišťovny velmi rizikové. U některých komodit, například u léků nebo potravin, může i malé množství kouře v prostoru skladu poškodit nebo znehodnotit celé skladové zásoby. Pojišťovny proto vyžadují ve skladech předepsané protipožární vybavení, které se mění v závislosti na typu skladu i skladovaném materiálu.

"Jedná-li se například o skladování ocelí, stačí obvykle přenosné hasicí přístroje. Něco jiného je velkosklad s regály, který například zásobuje prodejny se sportovním zbožím. Zde by měla být instalována jednak regálová ochrana pomocí sprinklerů  a také elektronická požární signalizace, která v případě požáru koordinovaně řídí další protipožární zařízení, tedy požární uzávěry, odvětrávání kouře a tepla, otevírání žaluzií a podobně," připomíná mluvčí pojišťovny.  

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.