Bydlí v nově omítnuté vile se zahradou v Říčanech u Prahy, které nedávno agentura Deloitte vyhlásila nejlepším místem k životu v Česku. Mají dva syny, muž byl necelé dvě volební období místostarostou města. Těžko si představit typičtější představitele střední třídy než Zdeňka Moudrého a jeho ženu Irenu. Vloni 27. září jim ale přišla nečekaná zásilka.

"Bylo to vyrozumění o zahájení exekuce. Pochopili jsme, že žena má zaplatit Oborové zdravotní pojišťovně 42 182 korun plus penále ve výši 3681 korun," vysvětluje u zahradního stolku Moudrý, v Říčanech oceňovaný za zásluhy o zvelebení obce. Jeho manželka, která podniká v sociálních službách, však zapomněla platit pojistné.

Z chyby, která by šla při příjmech manželů rychle napravit, se však brzy vyklubala situace, kterou už v Česku zažily statisíce lidí. Pár sice říká, že se rychle spojil s pojišťovnou, její úřednice však prohlásila, že záležitost už je pro ústav uzavřena.

"Tvrdila, že odeslali veškeré dokumenty a upomínky, peníze ale nebyly uhrazeny, a tak dluh postoupili soudu a exekutorovi," říká Moudrá.

Manželé se při první schůzce dušovali, že nikdy žádnou upomínku od pojišťovny neviděli. "O platebním výměru vůbec nevíme, že byl. Jestli přišel na naši bývalou adresu v ulici Smiřických, netušíme, nikdy jsme ho neměli v ruce," říkala a vinila pojišťovnu z neochoty komunikovat. "Oni se s námi nebaví, je hrozně těžké zjistit, kdo to má vlastně na starosti. Opravdu stále nevím nic," říká Moudrá.

Její tvrzení však tiskový mluvčí pojišťovny Jiří Sochor popírá. Žena podle něho přestala hradit zdravotní pojištění už roce 2012. "První úhradu provedla až v roce 2017. V mezidobí jsme obdrželi jedinou platbu, a to 2200 korun v roce 2015," uvedl.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.