O zvýšení platu se dá říct různě. Zatímco někteří zaměstnanci argumentují tíživou rodinnou situací a nebojí se manipulovat emocemi, jiní vyhrožují odchodem. "Osobně tento způsob vyjednávání považuji za nešťastný a jsem přesvědčený, že zaměstnanci v dlouhodobém horizontu víc uškodí, než pomůže," říká Martin Hruška, vedoucí týmu odměňování v České spořitelně.

V tom, že vydírání odchodem není dobrá cesta ke zvýšení platu, se shoduje většina zaměstnavatelů. "Člověku, jehož jediným argumentem je jeho možný odchod z firmy, bych nikdy plat nezvedla," říká obchodní ředitelka CBS Nakladatelství Blanka Imramovská.

Čím argumentovat?

Podle personalistky Petry Vahalové z Avastu to v některých firmách odchodem končí, ale spíš nedobrovolným: "Nejenže nedostanete očekávané, ale možná nebudete mít ani na čem pracovat."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru