Anketa mezi významnými zástupci českého byznysu o jejich vzpomínkách na začátek globální finanční krize:

1. Jak vaše podnikání zasáhl pád banky Lehman Brothers?

2. Využili jste krizi také jako byznysovou příležitost?

Jan Sýkora, spolumajitel investiční společnosti Wood & Company

1. Pád přišel po návštěvě našich islandských investorů z banky Straumur, kteří předtím koupili poloviční podíl ve Wood & Co. Probírali jsme s nimi plány pro další rozvoj. Chtěli díky nám a se svými klienty expandovat v celé střední Evropě. Nějakou dobu trvalo, než se ukázalo, co bude dál.

Lehman Brothers padli v září a někdy v lednu 2009 se do problémů dostaly Island a tamní banky. Náš partner byl zestátněn. Zpráva o konci Straumuru mě dostihla, když jsem byl na Floridě. Z počátku jsme nevěděli, co z toho pro Wood vyplyne. V té době bylo cokoli islandského vnímáno toxicky. Naše firma ale v ohrožení nebyla.

2. Nejzajímavější investice, které jsme v té době učinili, byly dvě. Za prvé jsme si koupili zpět polovinu Wood & Co. od Straumuru. Cenu jsme nikdy nezveřejnili. Mohu ale říct, že zatímco Straumur za naše akcie platil podle ocenění z roku 2007, my jsme podíl kupovali zpět za naprosto symbolickou cenu.

Druhou investicí byl postupný nákup akcií textilky Pegas Nonwovens, kde jsme nakonec získali zhruba 30procentní podíl, který jsme loni s výnosem prodali. Bez krize, jež vedla k poklesu tržních hodnot, bychom se asi nikdy nepustili do Pegasu v takové míře, jak jsme to učinili. Krize nám ale také jednu investici zhatila. V roce 2007 jsme začali vykupovat české výrobce oken, včetně firem Vekra a Otherm. Naše myšlenka byla založena na rostoucí poptávce po oknech pro novostavby i rekonstrukce. Po roce 2008 se ukázalo, že jsme to kupovali moc draze. Celou investici jsme postupně bohužel odepsali.

Radim Passer, majitel developerské společnosti Passerinvest Group

1. Počátek možné krize jsme intuitivně vnímali již ke konci léta 2007, začátkem roku 2008 jsem o tom tuším hovořil ve vašich novinách. Ale tehdy to nikdo nechtěl brát vážně. My jsme, chválabohu, zbytečně nerozházeli finanční rezervy, které nám zásadně pomohly se s přicházející krizí lépe vypořádat. V roce 2010 to byla pouze naše Filadelfie, jež se jako signifikantní dům objevila na pražském kancelářském trhu.

Když padli Lehman Brothers, plánovali jsme start našeho ostravského projektu. Zdálo se, že máme na dobré cestě nájemce i financování projektu. S pádem této finanční instituce nám došlo, že začínáme v tomto projektu od nuly. Měli jsme možnost od něho snadno odstoupit, ale nevyužili jsme změněné situace v náš prospěch, protože bychom tím nedodrželi naše slovo vůči obchodnímu partnerovi.

2. Krize má mnohdy ozdravné účinky. Naučili jsme se o trhu jinak přemýšlet. Nakonec se z nás ke konci krize stal dlouhodobý investor. Nicméně do jiných oborů jsme nevstupovali. Cykly se střídají, znovu máme konjunkturu. Buďme za ni každý den Pánu Bohu vděční. Nebude trvat věčně.

Pavel Tykač, majitel skupiny Seven Energy

1. To, že se schyluje k problémům na finančních trzích, bylo zřejmé nejméně rok před vypuknutím krize, tedy někdy v polovině roku 2007. A že krize vypukne v září 2008 a odstartuje ji zrovna banka Lehman Brothers, byla jenom otázka náhody. Velkým překvapením pro mě bylo zjištění, jak obrovský je rozměr problematických úvěrů. A také fakt, že až na naprosté výjimky se problém týkal v podstatě všech významných komerčních bank světa. Navíc se ukázalo, že zcela zkolabovaly standardní kontrolní mechanismy. A to nejen ty, které byly a jsou součástí struktur každé finanční instituce, ale i systémy vnější kontroly, počínaje státním regulátorem a auditorskými společnostmi konče.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru