Obdivuji lidi, kteří dělají něco, na co nemají vlohy.

Je to často komické a zároveň dojemné. V přírodě se s tím běžně nesetkáváme. Zvířata dokážou odhadnout síly. Třeba takové prase dobře ví, že nemůže létat, protože nemá křídla. Tak se o to ani nepokouší.

U lidí je to jinak. Řekneme si: "Budu psát sloupky do novin!" nebo "Napíšu knížku o tom, jaké je být padesátník!", případně: "Budu vystupovat jako stand-up komik!" Vůbec nepřemýšlíme, jestli k tomu máme, nebo nemáme dost talentu. Prostě to zkusíme.

Existují tisíce motivačních knih a příruček, které na milionech stran popisují, že když člověk něco chce, tak to dokáže. "Když chceš, tak můžeš."

Vychovali jsme celou generaci lidí, kterým jsme už od narození říkali, jak jsou hezcí, chytří a schopní. Že dosáhnou všeho, na co si vzpomenou. Dnes se jim říká mileniálové, většinou ještě bydlí u rodičů a snaží se uspořit alespoň na jeden avokádový toast týdně.

Těm, kteří to mají obzvlášť těžké, se říká hipsteři.

Nemůžeme si pomoct. Když vidíme malého zlobivého hajzlíka, který dětem na pískovišti rozkopal bábovky, hladíme ho po vláscích a říkáme mu: "Nevadí, že jsi zlý, záštiplný a nafoukaný. Třeba jednou budeš prezident!" A ono to funguje!

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru