Pád největší americké investiční banky Lehman Brothers v září 2008 a nástup finanční krize zastihl Miroslava Kalouska na vrcholu jeho politické kariéry: byl druhým rokem ministrem financí v kabinetu Mirka Topolánka a vláda se už připravovala na půlroční předsednictví v Radě Evropské unie.

Zpočátku se zdálo, že problém s nesplácenými americkými hypotékami na Česko nedolehne. Po čase ale banky přestaly poskytovat úvěry a americká finanční krize postupně přerůstala v globální ekonomický problém. České hospodářství, které ještě v roce 2007 rostlo přes pět procent ve všech čtyřech kvartálech, začalo zpomalovat. V prvním čtvrtletí 2009 se už ekonomika propadla o 4,1 procenta a v dalším kvartále už byl propad 5,6 procenta − největší v novodobých dějinách.

"Jestli někdo počítal s tak dramatickým propadem, jaký po pádu Lehman Brothers nastal, tak já jsem mezi takové lidi určitě nepatřil," vzpomíná na napjatou dobu Kalousek. "Neznám experta na ministerstvu financí, v ČNB nebo v akademickém světě, který by s takovým propadem českého hospodářství počítal."

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.