... s Martinem Skalickým o tom, jak se po dlouhých letech v oblasti transakčního realitního byznysu dostal ke kořenům rozvoje realitních projektů, a Tomášem Ctiborem, zakladatelem společnosti 4ct, který se dlouhodobě zabývá otázkami týkajícími se vhodných metod rozvoje pro daná území.

V realitním byznysu se oba pohybujete na různých pozicích již dlouho. Kde tato cesta začala?

MS: Před časem jsem si v tomto magazínu se zájmem přečetl váš rozhovor s Tomášem Kadeřábkem. Mluvil o krásné době první poloviny devadesátých let, kdy se naše země odpoutávala od totality a kdy se vytvářel realitní trh. Do té doby se datují i mé začátky ve světě nemovitostí. Ano, byla to doba, v níž jsme se za pochodu učili realitnímu řemeslu a mnohdy naše nadšení předbíhalo nedostatek profesních znalostí a zkušeností. Ale to k tomu prostě patřilo. Na svoje začátky v branži, které jsem prožil v britské poradenské firmě Healey@Baker, rád vzpomínám.

A co vás přivedlo k tématu rozvoje realitních projektů, jemuž se v současnosti věnujete?

Martin Skalický
Martin Skalický
Foto: archiv 4ct

MS: Po řadě let v oblasti poradenství a zprostředkování realitních transakcí jsem se dostal k investiční činnosti a správě nemovitého majetku. Krátce před vypuknutím globální realitní recese na přelomu let 2007 a 2008 jsem dostal nabídku pracovat na rozvoji nově vzniklého otevřeného podílového fondu REICO České spořitelny na pozici investičního ředitele, později generálního ředitele. Prožít do té doby bezprecedentní globální realitní krizi v pozici, kdy jsem byl spolu s kolegy v představenstvu zodpovědný za nemovitý majetek vlastněný fondem, byla opravdu ojedinělá profesní zkouška. Při dnešním pohledu na pozici tohoto fondu na trhu nemohu říci nic jiného, než že jsme jako tým v té době obstáli se ctí. Pak přišla další výzva, a to podílet se na rozvoji fondu kvalifikovaných investorů EDULIOS.

Takže jste dosud na reality nahlížel ze zcela jiného úhlu než nyní - víceméně jako na hotový produkt, s nímž se, lapidárně řečeno, pouze obchoduje.

MS: To máte pravdu. Až do nedávna se moje veškerá profesní činnost týkala nákupu, prodeje a správy nemovitého majetku. Ovšem čím dál tím víc jsem si uvědomoval, že kvalitní produkt, dobrý developerský projekt nemůže vzniknout bez kvalitní a pečlivé přípravy. A pak se objevila příležitost využít nabyté zkušenosti a zapojit se do úvodní fáze tvorby nových rozvojových projektů v rámci spolupráce se společností 4ct. Ale to už je spíš téma pro Tomáše Ctibora...

Tomáši, jaká byla vaše cesta k tomu, co teď děláte? Kde čerpáte inspiraci?

Tomáš Ctibor
Tomáš Ctibor
Foto: archiv 4ct

TC: Nejspíš si už jen málokdo z branže pamatuje, že jsem v porevoluční době, v období zásadních společenských změn, působil jako poslanec Federálního shromáždění a následně jako poradce místopředsedy federální vlády. Dnes to může vypadat úsměvně, ale i tahle zkušenost byla pro mě užitečná. Pak už ale moje profesní cesta směřovala do oblasti obchodu s nemovitostmi. V roce devadesát jsme s kolegou založili první společnost B.I.R.T. a velmi rychle jsme následně vstoupili i do sféry poradenství v oblasti oceňování nemovitostí a plánování rozvoje měst. Mimo jiné jsem také působil jako člen řídícího výboru agentury Czech Invest a jako první předseda sdružení pro zahraniční investice AFI. V letech 2013 až do začátku roku 2015 jsem pak pracoval nejprve na pozici vedoucího Odboru strategické koncepce a plánování a následně jsem se stal prvním náměstkem ředitele Útvaru rozvoje hl. m. Prahy. Mým hlavním úkolem bylo připravit nový strategický plán Prahy a vytvořit zcela novou koncepci zásadní, opravdu principiální transformace na Institut plánování a rozvoje, jehož řízením jsem byl poté pověřen. V současné době - po dvouletém členství ve výboru evropské části organizace the Counsellers of Real Estate - jsem na příští dva roky byl zvolen jeho předsedou.

Vraťme se ke zmíněnému plánování a rozvoji měst, měst, v nichž se má lidem dobře žít. Co vás na něm tak přitahuje?

TC: Po úžasné zkušenosti z transformace IPR jsem přemýšlel, jak nejlépe zužitkovat nabyté znalosti a zkušenosti týkající se plánování, obnovy a zejména rozvoje měst. Jak získat a propojit ty nejlepší profesionály, a to vždy s ohledem na konkrétní řešenou problematiku. Tím prvním krokem bylo vytvoření platformy 4ct.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se