S nedostatkem pozemků se ovšem nepotýkají jen developeři, ale i zájemci o individuální výstavbu. Ceny se navíc vyšplhaly do takové výše, že je leckdy výhodnější koupit starý dům. Tyto okolnosti vedou nejenom drobné stavebníky, ale i velké developerské firmy ke zvažování rekonstrukcí starších budov, případně k jejich stržení a nové výstavbě.

Jak se ale v případě starší budovy rozhodnout? Opravovat, nebo zbourat? Obě varianty mají logicky svá pro i proti.

Pochopitelně trochu jednodušší to má rodina, která má v plánu koupit starší dům, u něhož musí zvážit, zda potřebuje jen drobnější úpravy, nebo vyžaduje zásadní přestavbu. V případě druhé varianty je zapotřebí dobře prověřit technický stav domu. Některé konstrukce bude jistě třeba opravit, zesílit. Půjde provést dispoziční změny s ohledem na statiku? Jaký je stav hydroizolace, jak vypadají stropy, krovy a střecha? Budou třeba nové rozvody instalací, zateplení, výměna oken, nové podlahy...? Pokud bude nutné provést takto rozsáhlé úpravy, zbude vlastně sotva hrubá stavba a často se tak spíše vyplatí dům strhnout a postavit nový.

Na druhou stranu ale i demolice spolu s odstraněním suti znamená náklady a stavba nového domu je drahá. Navíc má starý dům určitého ducha, a ten s novostavbou nenávratně zmizí... A teď, babo, raď! Při celkové rekonstrukci se totiž vynaložené náklady budou blížit ceně nového domu. Je proto důležité zvážit, zda a za jakých okolností má význam starý dům zachovat, jestli má styl, či genia loci, o který nechcete přijít.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se