V listopadu loňského roku provozovatelé uhelných elektráren a lobbistické skupiny zahájili žalobu proti Evropské komisi v souvislosti s revidovanými normami kvality ovzduší LCP BREF. LCP BREF je součástí směrnice EU o průmyslových emisích z roku 2010 a vztahuje se na elektrárny s tepelným příkonem přesahujícím 50 MW. Národní orgány mohou poskytnout oprávněným zařízením derogaci od nových přísnějších norem, která je posuzována případ od případu a pod veřejnou kontrolou. V opačném případě musí být při překročení limitů elektrárny uzavřeny nebo musí být snížena doba jejich provozu maximálně na 1500 hodin za rok.

Kontroverzní je zejména limit průměrných ročních emisí NOx ve výši 175 mg/m3 pro uhelné elektrárny o tepelném příkonu 300 MW a výše s fluidními kotli uvedenými do provozu před 7. lednem 2014 nebo s práškovými kotli spalujícími hnědé uhlí. Tato norma bude pravděpodobně pro řadu hnědouhelných elektráren vyžadovat instalaci zařízení pro snížení obsahu NOx ve spalinách.

Nejvíce ohrožené jsou elektrárny ve střední a východní Evropě, kde je okolo 25 GW instalovaného výkonu hnědouhelných elektráren nad limity NOx. V Německu dle odhadů cca 10 GW instalovaného výkonu hnědouhelných elektráren nemá zařízení pro řízení emisí NOx, z čehož 2,8 GW bude převedeno do hnědouhelné rezervy.

Euracoal, evropská asociace zastřešující evropský uhelný průmysl, podporovaná německým hnědouhelným průmyslem, podala žalobu proti normám pro oxidy dusíku a rtuti z evropských hnědouhelných elektráren. Žaloba se zaměřuje na údajné procedurální chyby, které učinila Evropská komise v době před hlasováním členských států o revidovaných limitech. Tvrdí, že EK nerespektovala závazné lhůty zavedením změny návrhu rozhodnutí a vyzvala k okamžitému hlasování, čímž "porušila svou povinnost" shromáždit maximální podporu "objektivním způsobem".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.