Když spotřebováváme méně energie, nemusí to znamenat, že za ni budeme méně platit. Cenový vývoj se ubírá jinými cestami, hlavně ale musíme počítat s tím, že naše úspory si vyžádají vynaložení různé výše nákladů. Úsporná opatření, která prakticky nic nestojí, už jsou totiž většinou vyčerpána. Opravdové úspory, které nejsou jen kosmetickou úpravou, už obvykle vyžadují nemalou vstupní investici, u níž nemusí být jisté, jak to bude s její návratností.

Zůstaneme-li u malých spotřebitelů, konkrétně domácností, investují prostředky například do zateplení domů, instalují chytré měřiče, kupují úspornější automobily.

V poslední době se pak zajímají o vlastní výrobu elektřiny, na střechách přibývá fotovoltaických panelů, využívají se tepelná čerpadla. Doplňují je bateriové systémy nebo malí výrobci využijí možnosti uložit si vyrobenou elektřinu virtuálně a čerpat ji až v případě potřeby. V příštích letech se o domácí i firemní systémy ukládání energie očekává zvýšený zájem.

Kdy se peníze vrátí?

Provozovatel malé solární elektrárny s celoskleněnými fotovoltaickými panely může počítat s více než třicetiletou životností, která dalece převyšuje dobu ekonomické návratnosti celého zařízení. "I po 25 letech stálého používání by měl celoskleněný solární panel nabízet minimálně 85 procent původního výkonu," říká Luboš Vrbata ze společnosti E.ON. Tyto panely, kterým se říká také glass-glass, jsou oboustranně zapouzdřené do speciálního tvrzeného skla, takže lépe odolávají počasí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.