Podobně i světové energetické strojírenství již několik let prochází krizí. Po Evropě se od tradičních elektráren začínají pomalu odklánět i další státy, směrem k zelené energetice se vydala dokonce i Čína. Návrat k velkým uhelným elektrárnám, na které se často specializují i české průmyslové podniky, se tak už čekat nedá. Hlavní roli v tom hrál pokles výstavby velkých elektrárenských bloků v Číně. To vedlo nejen ke zmenšení trhu pro velké západní hráče, ale následně také ke vstupu čínských energetických strojíren na globální trh.

Soustředění hlavně na menší projekty

"Můžu srovnávat podle našeho oboru, což je výroba parních turbín. Tam to je znát. Před rokem 2015 se vyráběly turbíny, jež v součtu celosvětově představovaly až 120 gigawattů výkonu ročně. K roku 2017 toto číslo spadlo zhruba o třetinu," popsal v rozhovoru pro HN současnou situaci Jiří Šmondrk, generální ředitel plzeňské strojírny Doosan Škoda Power.

"Poslední dva roky přicházejí zprávy od jednoho konkurenta za druhým, kdo propouští kolik tisíc lidí," říká Šmondrk. Doosan Škoda Power, která pro temelínskou jadernou elektrárnu vyvinula také turbínu o výkonu 1200 megawattů, se dnes specializuje hlavně na ty menší s výkonem do 350 MW. Této části trhu se propad poptávky dotkl o něco méně, ale i tak firma pocítila propad obratu.

"Náš trh má globální hodnotu 25 až 40 miliard korun. A my z něj musíme urvat zhruba pět miliard, které každý rok potřebujeme," říká Šmondrk. Musí se přitom utkávat i s velkými globálními hráči, kteří se často ucházejí i o menší projekty, o něž by před pěti lety neměli zájem.

Historie bankrotů

Energetické strojírenství je podle serveru Euro.cz zajímavé i tím, že se vyvíjí opačně než většina odvětví. Zlaté časy prožilo v letech 2008 až 2013, kdy se obecně domácí ekonomice moc nedařilo. Konjunkturu oboru tehdy táhl investiční program společnosti ČEZ za více než 100 miliard korun, zahrnující obnovu elektráren Tušimice, Prunéřov a Ledvice i výstavbu paroplynového bloku v Počeradech.

Naopak na počátku roku 2015, kdy česká ekonomika nabrala tempo, se objevil první bankrot v sektoru dodavatelů pro energetiku. V insolvenčním řízení tehdy skončila firma Chladicí věže Praha s ruským vlastníkem. Jako druhý přišel na řadu pražský výrobce potrubí pro elektrárny Modřany Power, náležící do skupiny CTY Group slovenských byznysmenů Ladislava Krajňáka a Juraje Kamaráse.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.