Jestliže jde o soustavu decentralizovaných zdrojů, ať již obnovitelných nebo neobnovitelných, je provozována pomocí společného řídicího systému. Instalovaný výkon virtuální elektrárny se pak rovná součtu výkonu jejích jednotlivých zdrojů. Těmi mohou být kogenerační jednotky nebo mikrokogenerace, větrné či fotovoltaické elektrárny, malé vodní elektrárny apod. Řídicí program umí zajistit služby této elektrárny jak v základním, tak špičkovém režimu a virtuální elektrárna může být úspěšná také v poskytování podpůrných služeb provozovatelům přenosové soustavy. Výhodou jednotlivých malých zdrojů sdružených do virtuální elektrárny je zlepšení jejich ekonomiky a trvalé monitorování, takže se včas zjistí nestandardní provozní stavy a je možno dálkově zasáhnout, aby se negativně neprojevily. Při poruše zdroje se nepřeruší celá dodávka, ale jen část, navíc virtuální elektrárny mají často svou dodávku krytou rezervním výkonem.

Výhodou virtuálních elektráren je především to, že jejich správa umožňuje regulovat instalovaný výkon podle potřeby sítě. Efektivní řízení dodávky elektřiny podle požadavků na straně poptávky bude postupně stále dokonalejší a bude pružně reagovat na technologický vývoj.

Obchodní virtuální elektrárna

Také v teplárenství, kde se využívá velké množství decentralizovaných zdrojů, kogenerací apod., se samozřejmě nabízí řada možností, jak virtuální elektrárnu sestavit a provozovat. Ale jak je to s využitím baterií, ukládáním elektřiny od samovýrobců prostřednictvím internetových aplikací a s podobnými novinkami, které se však stále rozšiřují? V těchto oblastech se také často setkáváme s označením, že jde o virtuální elektrárnu, případně obchodní virtuální elektrárnu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se