Výhodou současné doby je možnost volby. Podle svých možností si lze vybrat, zda budeme topit dřevem, dřevěnými peletami, klasickým uhlím, elektřinou či plynem, případně zvolíme modernější formy, jako jsou tepelná čerpadla, centrální zdroj tepla na biomasu, kotle na dřevní štěpku apod.

Ne kotlům na uhlí

Rozhodně nejméně ekologická jsou lokální topeniště na uhlí. Podle Českého statistického úřadu jich je v Česku stále přes 300 tisíc. Vytápění domácností pomocí kotlů na pevná paliva patří k nejvýznamnějším zdrojům znečištění ovzduší v městech a obcích. Místy je tento podíl na znečištění až 90procentní, především v důsledku používání starých, neekologických kotlů. Ideálně by se mělo nahradit až 100 tisíc nevyhovujících kotlů 1. a 2. emisní třídy. "Od září 2022 tyto staré kotle zakáže zákon a domácnosti si budou muset povinně pořídit ekologičtější zařízení. Ovšem už bez jakékoli dotace, navíc pod hrozbou finančního postihu až 50 tisíc Kč," upozorňuje Jan Ruml z Českého plynárenského svazu. V současné době výměnu kotlů podporuje formou dotace stát, celkem plánuje přerozdělit ze zdrojů Evropské unie asi devět miliard korun.

Drahé dálkové teplo? Jak kde

"Pokud bydlíte v domě s centrálním zásobováním teple (CZT), teplo dodávané teplárnou může být z hlediska ekologie lepší. U velkých topenišť (systémů) se již vyplatí realizovat opatření snižující emise škodlivých látek do ovzduší. U malých topenišť je to již příliš drahé, uhlí lze doporučit jako palivo zejména pro teplárny a výtopny v případě CZT. Naopak spalovat ušlechtilé palivo, jako je zemní plyn v centrálním topeništi, je neekonomické a často i méně ekologické, protože velké kotle neumožní využít kondenzace vodní páry vzniklé spálením vodíku v zemním plynu," popisuje Miroslav Vítek z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Dodává, že cyklus, kdy se v kogeneračních jednotkách vyrobí elektřina a odpadní teplo se dále rozvádí systémem CZT, dává rovněž ekonomický smysl. Na vesnicích pak lze využít odpadní teplo z bioplynových stanic, ale nutné investice do výstavby tepelné distribuční sítě jinak levné teplo u zdroje uživatelům značně zdraží.

Plyn se hodí téměř všude

"Pro bytové domy, které nejsou napojeny na CZT, i pro rodinné domy lze z hlediska ekonomiky a ochrany ovzduší doporučit jednoznačně kotle spalující zemní plyn. Pokud není možno zavést plynovou přípojku, investičně náročnější, ale provozně často levnější je tepelné čerpadlo, které je často vydáváno za ekologičtější způsob vytápění oproti zemnímu plynu. Tepelné čerpadlo sice nemá komín, protože je poháněno elektřinou, ale nesmíme zapomínat na palivový mix, z něhož se tato elektřina vyrábí. Pokud je většina vyrobené elektřiny z uhlí, emise se neobjeví v lokalitě, kde se topí, nýbrž v místě výroby, tedy tam, kde je uhelná elektrárna," shrnul Miroslav Vítek.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se