Existuje jen jediná šance, jak zastavit odliv dividend ze země. A tou je znalostní ekonomika (příznakem znalostí ovšem není zrovna schopnost ovládat chytrý telefon, chtělo by se v této souvislosti podotknout). Vývoz zisků z České republiky odpovídá spíš než vyspělým zemím těm rozvojovým, které mají k ekonomice postavené na znalostech a vysoké kvalifikaci pracovní síly hodně daleko.

Vysoký odliv kapitálu je charakteristický pro státy, které dokázaly nastavit světovým investorům dostatečně dobré podmínky (v Česku šlo o daňové prázdniny a levnou pracovní sílu, v rozvojových zemích jde například o zásoby nerostných surovin), ale už si neumí zajistit, aby peníze v zemi zůstaly k jejímu dalšímu zvelebení. Z hlediska ekonomiky mohou být zahraniční investoři "českého typu" pozitivem, protože zajišťují zaměstnanost (i proto míra nezaměstnanosti u nás během finanční krize ani zdaleka nedosahovala evropského průměru), v časech prosperity se ovšem dostává do popředí fakt, že veškeré zisky odvážejí do svých mateřských zemí.

Způsobů obrany není moc, ale jsou. Administrativní opatření, jako je třeba zákaz vývozu kapitálu, v prostředí volného trhu Evropské unie zavádět nelze. A i kdybychom se od této drobnosti oprostili, toto opatření by zřejmě donutilo investory nejen nevyvážet kapitál, ale odejít z Česka. Což není úplně přesně to, o co by se měla Česká republika snažit, protože pořád jde o firmy, které táhnou ekonomiku, a to jak z hlediska exportu, tak i produktivity a většinou i mezd. Potom se nabízí možnost restriktivních opatření typu nových daní (například speciální daň pro telekomunikace či bankovní sektor), které odliv dividend nezastaví, může ale snížit jejich objem o zaplacené daně. Na druhou stranu toto opatření vede často ke zdražení nově dodaněného zboží a služeb, zatímco odliv kapitálu zůstává stejný.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru