Existuje jen jediná šance, jak zastavit odliv dividend ze země. A tou je znalostní ekonomika (příznakem znalostí ovšem není zrovna schopnost ovládat chytrý telefon, chtělo by se v této souvislosti podotknout). Vývoz zisků z České republiky odpovídá spíš než vyspělým zemím těm rozvojovým, které mají k ekonomice postavené na znalostech a vysoké kvalifikaci pracovní síly hodně daleko.

Vysoký odliv kapitálu je charakteristický pro státy, které dokázaly nastavit světovým investorům dostatečně dobré podmínky (v Česku šlo o daňové prázdniny a levnou pracovní sílu, v rozvojových zemích jde například o zásoby nerostných surovin), ale už si neumí zajistit, aby peníze v zemi zůstaly k jejímu dalšímu zvelebení. Z hlediska ekonomiky mohou být zahraniční investoři "českého typu" pozitivem, protože zajišťují zaměstnanost (i proto míra nezaměstnanosti u nás během finanční krize ani zdaleka nedosahovala evropského průměru), v časech prosperity se ovšem dostává do popředí fakt, že veškeré zisky odvážejí do svých mateřských zemí.

Způsobů obrany není moc, ale jsou. Administrativní opatření, jako je třeba zákaz vývozu kapitálu, v prostředí volného trhu Evropské unie zavádět nelze. A i kdybychom se od této drobnosti oprostili, toto opatření by zřejmě donutilo investory nejen nevyvážet kapitál, ale odejít z Česka. Což není úplně přesně to, o co by se měla Česká republika snažit, protože pořád jde o firmy, které táhnou ekonomiku, a to jak z hlediska exportu, tak i produktivity a většinou i mezd. Potom se nabízí možnost restriktivních opatření typu nových daní (například speciální daň pro telekomunikace či bankovní sektor), které odliv dividend nezastaví, může ale snížit jejich objem o zaplacené daně. Na druhou stranu toto opatření vede často ke zdražení nově dodaněného zboží a služeb, zatímco odliv kapitálu zůstává stejný.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru