Hodnotit Trumpovy kroky ve světě je ještě brzo. Bez šancí na úspěch ale není, říká v rozhovoru pro HN generál Wesley Clark, bývalý vrchní velitel vojsk NATO v Evropě a posledních osmnáct let také investiční bankéř. Trumpova nevypočitatelnost je podle něj v souladu s dlouhodobou politikou USA ve světě a funguje i jako součást odstrašení ruské hrozby v Evropě.

HN: Obáváte se rozpadu NATO?

NATO je nyní v pohodě, ale potřebovalo by pevnější záruku a vedení ze strany Spojených států. Aliance je základní spojení mezi USA a Evropou.

HN: Je způsob, jakým se prezident Trump snaží donutit Evropany platit víc na obranu, ten nejlepší?

Evropané musí na obranu dávat víc. Každá země by v tomto ohledu měla mít své cíle a jasno, na co ty peníze dá. Když se potkávám s přáteli v Evropě, diví se tomu, že by Německo mělo dávat víc než dvě procenta HDP na obranu. Tvrdí, že by to vzhledem k historii nebylo šťastné. A já říkám, že po sedmdesáti letech je třeba se posunout, situace v Evropě je nyní jiná. Neměli bychom se bát silnějšího Německa, měli bychom uvítat silnější NATO se silnějším Německem uvnitř.

Wesley Clark (73)

◼ Svoji úspěšnou 34 let trvající vojenskou kariéru, která zahrnovala i účast ve válce ve Vietnamu, završil jako velitel jednotek NATO v Evropě v letech 1997 až 2000, kdy se podílel na řešení konfliktů na Balkáně.
◼ Poté se stal investičním bankéřem. V roce 2004 se ucházel o demokratickou prezidentskou nominaci.
◼ Je nositelem Řádu britského impéria, Purpurového srdce, Prezidentské medaile svobody a mnoha dalších vojenských ocenění.

HN: Vede si NATO dobře při zajištění své východní hranice? Stačí posílené prapory v Pobaltí na odstrašení ruské hrozby?

NATO vždy fungovalo na principu nespočitatelnosti rizika. To není jako Putin, který si řekne: mám šedesátiprocentní šanci na úspěch, tak tam pošlu tři divize a uvidíme, co se stane. Riziko se ale nedá spočítat. První věc je závazek, že útok na jednoho je útokem na všechny. Druhá věc je nevypočitatelnost Spojených států. Historicky je to nejméně předvídatelná mocnost. Opravdu. Třeba v roce 1950 jsme řekli, že nebudeme bránit Jižní Koreu. Po invazi ze severu jsme čtyři měsíce poté v Koreji bojovali. Saddám Husajn v roce 2003 prostě nevěřil, že můžeme provést invazi do Iráku. Jsme spíš zemí, před kterou je třeba se mít na pozoru, protože politika demokratické vlády není vždy založena na strategickém kalkulu. Na něm většinou zakládají svá rozhodnutí autokratické režimy.

HN: V tomto smyslu tedy Donald Trump provádí tradiční americkou politiku?

Ano, v tomto smyslu následuje tuhle historickou linku nepředvídatelnosti.

Setkání na ceremoniálu

◼ Rozhovor HN Wesley Clark poskytl v rámci konference, na níž neziskové organizace Prague Society for International Cooperation a Global Panel předávaly každoročně udílenou Cenu Hanno R. Ellenbogenové za výjimečnou službu veřejnosti.
◼ Letos ji dostala Santa Marta Group, skupina policistů a biskupů, která bojuje proti novodobým formám otroctví, a zavražděný slovenský novinář a jeho přítelkyně Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Oceněn byl i kanadsko-slovenský investigativní novinář Tom Nicholson.

HN: Co byste poradil evropským spojencům, jak se vyrovnat s Donaldem Trumpem?

NATO je spojenectví suverénních států. Každý se musí vyrovnat s každým jiným členem. A protože je to 29 států, prakticky pořád jsou někde volby. NATO je založené na konsenzu a jeho neustálém hledání. Má obrovskou sílu kontinuity. Kdyby Putin provedl z jakéhokoli důvodu invazi do některého z pobaltských států, nemůže si být jistý, co se stane. Může to skončit i jadernou válkou. Takové riziko si nedovolí. Nemožnost odhadnout riziko je hlavním nástrojem odstrašení, který NATO má.

HN: Jak tedy hodnotit kroky, které ve světě dělá Donald Trump?

Trumpa musíme hodnotit především jako fenomén americké domácí politiky. Měli jsme téměř čtyřicet let nepřerušovaného ekonomického růstu. Máme však neuvěřitelně nevyváženě rozmístěné bohatství a příjmy ve společnosti. Například, když jste žil v Indianě, hodnota vašeho domu vzrostla za dvacet let o dvacet procent, ale když jste žil v New Jersey, za stejnou dobu vzrostla o 300 procent. Také mobilita v USA klesla. Je to vidět na konsolidaci aerolinek, která připravila menší regiony a města jako třeba St. Louis nebo Cincinnati o spojení, se kterými počítala. To znamenalo odliv velkých firem. Spojené státy se tak více rozdělují na bohaté a chudé. A hlas těch chudých, naštvaných po finanční krizi, posiluje, protože americký volební systém dává větší váhu chudším venkovským státům oproti bohatším pobřežním státům. Donald Trump je toho logickým výsledkem.

HN: V roce 2004 jste se zúčastnil prezidentských voleb jako uchazeč o nominaci za Demokratickou stranu. Co mají či musí demokraté udělat, aby úspěšně čelili republikánské vlně?

Demokraté potřebují program, jenž osloví všechny, kteří něco potřebují, a zaujme lidi mimo tradiční pobřežní státy. Musí získat ony chudé venkovské oblasti. V 70. a 80. letech minulého století se odehrála sociální revoluce, přišla hnutí za lidská práva, sexuální osvobození. Poté se objevilo hnutí prosazující volbu podle morálních hodnot. Tyhle voliče neuspokojíte jen tím, že jim nabídnete vysokou školu bez školného. Ano, chtějí lepší život pro své děti, ale chtějí také, aby se v Americe dělo to, co považují za správné. Jsou to hodnotoví voliči.

Demokratům se mezi nimi tradičně nedaří. Nabízejí něco jako dort, který se skládá ze 75 různých pater, jedno pro studenty, druhé pro Afroameričany, třetí pro Američany asijského původu, čtvrté pro veterány, jedno pro lidi na Floridě, druhé pro lidi z Nové Anglie, další pro důchodce. Nepřemýšlejí ale nad tím, co udělat, aby to bylo dobré pro Ameriku. Republikáni rovněž nabízejí věci jednotlivým skupinám, ale celé to zabalí do morálních hodnot. Pro relativně ekonomicky neúspěšné lidi z venkovských oblastí to pak znamená, že si řeknou: už si mě nekoupíte za další tisíc dolarů příjmu ročně, budu volit podle toho, co si myslím, že je dobré pro tuhle zemi. Demokraté se to musí naučit taky.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Co by se dalo označit za dosavadní největší Trumpův úspěch a naopak neúspěch ve světě?
  • Jak se bránit ruskému vlivu?
  • Blíží se další ekonomická krize?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se