Od našeho zpravodaje ze Štrasburku - Evropané si musí přestat dělat iluze, že se jim už nemůže nic stát − tak by se dal shrnout projev o stavu unie, se kterým před europoslanci ve Štrasburku vystoupil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle něj si z toho země Evropské unie musí vzít jasné ponaučení − měly by spolupracovat víc než dosud.

"Evropa se už nemůže spolehnout, že slovo dané včera bude platit i dnes," řekl Juncker v jasné narážce na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který několikrát zpochybnil smysl Severoatlantické aliance. Na tomto spojenectví přitom spočívá evropská bezpečnost.

Podle Junckera na to, stejně jako na rostoucí mocenský či ekonomický tlak Ruska nebo Číny, musí země Evropské unie reagovat dalším posílením vzájemné spolupráce. "Evropa hovořící jedním hlasem se dokáže lépe prosadit vůči ostatním," tvrdí předseda komise. Navrhl proto, aby v některých otázkách společné zahraniční politiky přestalo platit pravidlo o jednomyslnosti. Mělo by se to týkat například uvalení sankcí na některou zemi mimo EU. V posledních letech unie tyto sankce zavedla například proti Rusku, Sýrii nebo Barmě.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.