Říká se tomu ironie osudu. Dopoledne poslanec SPD Jiří Kobza pořádal v Poslanecké sněmovně seminář s názvem Svoboda projevu a právo občana na pravdu, na kterém si skupina spřízněnců (Tomio Okamura, Václav Klaus ml., Ladislav Jakl a Petr Žantovský) notovala, jak jsou umlčovaní, cenzurovaní a jak je jim bráněno zjevovat lidu skutečnou pravdu. Večer téhož dne pak v České televizi Kobzův stranický kolega Radek Koten v debatě o migraci zvesela lhal, že v Berlíně si už ženy nedovolí vyjít ven v tričku a sukni. Nikdo ho samozřejmě neumlčoval, nesmysly plácal zcela svobodně. Dotyčné pány tak bystře doběhla karma ve formátu dva v jednom: v jeden moment se ukázalo, že je nikdo necenzuruje a že jsou s pravdou, kterou se tak ohánějí, poněkud na štíru.

Vypadá to jako pouhá životem napsaná anekdota, ale vede ke dvěma podstatným otázkám. Zaprvé: co si vlastně jmenovaní představují pod výrazem "pravda"? A pak zadruhé: proč potřebují vypadat jako utlačovaní, cenzurovaní, nesvobodní, i když to tak evidentně není?

K první otázce. Pravda v pojetí Okamury, Jakla, Kotena, Klause mladšího atd. zjevně nemá nic společného se shodou výroků s rea­litou. Přidržme se pro ilustraci Kotenova výroku v ČT: Pokud se člověk projde po Berlíně, snadno zjistí, že žen v minisukních je tam stejně jako v Praze, a že tudíž Koten jen mele nesmysly. Jenže v pojetí výše zmíněných pánů to vůbec neznamená, že by nemohl mít pravdu − a to pravdu s velkým P. Taková PRAVDA totiž není založená na faktech, je především ideo­logická. Nestojí na evidenci, ale na nezvratném přesvědčení. To je v tomto případě takové, že Západu hrozí zánik skrze invazi muslimských barbarů. A jestliže se jakýkoli, třebaže zjevně nepravdivý, výrok shoduje s touto fundamentální ideologickou "pravdou", je podle nich vlastně v pořádku. Pokud by ho snad někdo kritizoval, je označen za hnidopicha, škůdce, neomarxistu, člověka, který si nevidí na špičku nosu, a kdoví za co ještě. Ideologická pravda je v pojetí zmíněných pánů vždy esem, které přebíjí realitu.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru