Zvyšování mezd je téma, které je už dlouhé roky nejviditelnějším projevem odborářů. Nyní začínají stále častěji mluvit nahlas i o dalším motivu, který se líbí zaměstnancům, ale už ne firmám − méně hodin strávených v zaměstnání, aniž by se lidem snížila výplata.

"Zasloužíme si více času pro naše rodiny, proto požadujeme zkrácení pracovní doby při zachování mzdy," řekla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Radka Sokolová na včerejším pražském mítinku odborářů.

Jejich představou je snížit pracovní dobu ze současných 40 hodin týdně na 37,5. To by znamenalo, že člověk by každý den chodil domů o půl hodiny dříve.

100 let

uplyne v prosinci od zavedení osmihodinové pracovní doby v tuzemsku.

Kratší pracovní dobu podporuje rovněž vládní ČSSD, která si z ní udělala jedno z témat kampaně před letošními podzimními volbami.

Takové požadavky se však firmám příliš nepozdávají. "V současnosti, kdy zaměstnavatelé trpí zoufalým nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil, by to představovalo odmítání zakázek a tlumení našeho růstu, což by se opět promítlo do mezd," zdůraznil Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory, která zastupuje 15 tisíc tuzemských podniků.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.