Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) je jednou z největších státních organizací v Česku. Zaměstnává více než 17 tisíc lidí a každý rok rozhoduje o investicích zhruba za 20 miliard korun. Generální ředitel Jiří Svoboda se poslední půlrok držel spíše v ústraní. Přestože v SŽDC působí dlouhá léta, do vedení se dostal teprve letos v březnu, poté co z osobních důvodů rezignoval tehdejší ředitel Pavel Surý. Cíle jeho nástupce se dají shrnout v několika bodech: SŽDC se chystá propouštět, investovat do modernizace tratí a rekonstrukce nádražních budov. SŽDC navíc převezme další majetek od Českých drah. Tentokrát půjde o velké množství pozemků.

"V současné době probíhá poměrně intenzivní jednání s Českými drahami. Pracujeme na oddělení pozemků u železnice. Cílem je jasně vydefinovat hranice toho, o co máme zájem my a o co České dráhy," popisuje Svoboda v rozhovoru pro HN.

Pozemky se nachází podél železnice na různých místech Česka. Dohromady se jedná o 44 milionů metrů čtverečních. "Občas jsou tyto pozemky předmětem sporů. Dříve jsme jich s Českými drahami měli stovky, dneska už jen desítky. Mám z toho velkou radost. Blíží se den, kdy se na všem dohodneme," dodává Svoboda.

Následovat bude ocenění parcel. Kolik za ně SŽDC Českým drahám ve výsledku zaplatí a jaké si ponechá dopravce, zatím není jisté. Podle správce železnice mají dráhy zájem především o ty parcely, na kterých je možné vybudovat parkovací místa.

Nádražní budovy čekají demolice

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru