Lidé, kteří se brali letos v červnu, pomohli k českému rekordu. Manželství v té době uzavřelo 10,3 tisíce párů, což je nejvyšší počet sňatků za měsíc od roku 2009. Český statistický úřad uvádí, že počet nových manželství roste. V prvním pololetí se vzalo 20,9 tisíce párů, což je o 1,1 tisíce víc než za stejnou dobu loni.

"Ukazuje se, že jde o celorepublikový trend," říká demograf Ondřej Nývlt z agentury Median. Větší chuť ke sňatkům připisují demografové a sociologové mimo jiné růstu ekonomiky − s klesající nezaměstnaností a s vyššími výdělky se stává svatba dostupnější. "Lidé se méně bojí dlouhodobých závazků a méně se strachují, zda budou schopní rodinu uživit," vysvětluje profesorka Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Jako další důvod jmenuje vzdělání. "Mezi mladými lidmi roste podíl vysokoškoláků. Ti v Česku častěji vstupují do manželství, méně často mají děti mimo manželství a výrazně méně často se rozvádějí než lidé s nižším vzděláním," popisuje.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.