Zdálky vypadá černá silueta Liběny Rochové jako jedna z linek na Musově obrazu. Zkoumavě zdálky pozoruje, jak Lukáš Musil alias Musa tmavými tahy mění obyčejnou bílou fotografickou desku na velkoformátové dílo. Pro sebe charakteristickými čarami a skvrnami později pokreslí i tělo naší modelky. "Lukášovy malby mi připadaly krásné, jsou plné energie a síly. Věděla jsem také, že oba spolupracujeme s organizací Debra, která pomáhá pacientům s nemocí motýlích křídel. Oslovila jsem ho proto, zda nevytvoříme něco společně," popisuje Rochová, co bylo u zrodu jejich spolupráce.

Limitovaná kolekce, která pod jejich rukama vznikla, nese název Nadotek. Oba chtěli, aby to bylo jméno přirozené, autentické a zároveň odkazovalo na nemoc motýlích křídel. Třeba tím, že vše je vyrobeno pouze z biobavlny a kepru, švy jsou šity zvenku, protože jinak by způsobovaly pacientům oděrky a poranily by jim kůži. Každý model, ať už trička, šaty, overaly nebo boty, je vyrobený jen v množství třiceti kusů a prodávat se bude v říjnu na 20. ročníku Designbloku.

"Cítím, že je mou povinností pomáhat. Je to součást osobní filozofie, protože jsem toho názoru, že když jsem šťastná a mohu tvořit, musím to vrátit zpátky. Toužím po tom, aby naše kolekce vnesla větší povědomí o této nemoci. Aby ti, které postihla, už nemuseli čelit nepříjemným pohledům okolí. Potřebují totiž hlavně naši pozornost a empatii," tvrdí návrhářka.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.