Státní gigant ČEZ znovu prokázal, že dokáže u politiků prosadit svoje zájmy. Do vládního návrhu změny ústavního zákona o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se dostal "přílepek", že ČEZ sice bude kontrolován, ale závěry zůstanou tajné. A to i před členy vlády nebo obou komor parlamentu.

Návrh, podle kterého by úřad kontroloval i státní podniky, zdravotní pojišťovnu nebo veřejnoprávní média, už prošel připomínkovým řízením a okomentovala ho i Legislativní rada vlády. Do té doby platilo, že výsledky kontrol u firem s majetkovou účastí státu NKÚ předá vládě, poslancům i senátorům. Až minulý týden se v textu nového zákona objevil dodatek, že se to netýká akciových firem, jejichž cenné papíry jsou obchodovatelné na regulovaných trzích. Takovou státní firmou je v Česku pouze ČEZ.

Advokát Jiří Wytrzens, který se specializuje na obchodní právo, míní, že změna má chránit obchodní zájmy státní firmy. "Byla by tu velká možnost ovlivnění ceny akcií, pokud by byly například zveřejněny negativní závěry kontroly," řekl. Potvrdil také, že k závěrům se dostane nejvýše představenstvo firmy, které je však vázané mlčenlivostí. Tím pádem budou případná zjištění špatného hospodaření energetického kolosu utajena i většinovému majiteli, tedy státu.

Co NKÚ objevil

Zjištění jdou do miliard

Nejvyšší kontrolní úřad je nezávislý orgán, který kontroluje hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Opakovaně přináší zjištění chyb hospodaření například na jednotlivých ministerstvech, kdy zjištěná pochybení dosahují i miliard korun.

Účetnictví na MPSV

Loni v listopadu úřad zveřejnil výsledky šetření účetnictví za rok 2016 na ministerstvu práce a sociálních věcí. Podle kontrolorů MPSV nevedlo správné a průkazné účetnictví. Celkové nesprávnosti v účetní závěrce dosáhly 8,4 miliardy korun.

Závěrka na MMR

Letos v lednu úřad prověřil údaje závěrečného účtu a účetní závěrky ministerstva pro místní rozvoj. Kontroloři v závěrečném účtu MMR například zjistili, že některé části nebyly úplné. V účetní závěrce za rok 2016 zjistili kontroloři významné nesprávnosti za více než osm miliard korun. Účetní závěrka MMR za rok 2016 navíc podle revizorů nepodávala věrný a poctivý obraz účetnictví ministerstva.

Podle mluvčí vlády Petry Doležalové se vláda rozhodla návrh změnit po připomínkovém řízení. "Plné podřízení státních firem NKÚ, a tedy i uveřejňování kontrolních zpráv, vnímáme jako problematické," uvedla.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.