Konstantinopolský pravoslavný patriarcha Bartoloměj jmenoval oficiálně své vyslance na Ukrajině. To vyvolalo protesty moskevského patriarchátu, který považuje Ukrajinu za sféru svého výhradního vlivu. Bartolomějův krok nasvědčuje tomu, že již brzy udělí ukrajinské pravoslavné církvi autonomii. V to doufá například ukrajinský prezident Petro Porošenko, pro kterého by vyvázání se z církevní podřízenosti Moskvě bylo vítanou podporou před prezidentskými volbami na jaře příštího roku.

"Jmenování svých představitelů konstantinopolským patriarchou bez souhlasu moskevského patriarchy a biskupa kyjevského představuje bezprecedentně hrubý vpád na kanonické území moskevského patriarchátu. Takové kroky nemohou zůstat bez odpovědi," prohlásil oficiální představitel moskevského patriarchátu Vladimir Legojda.

Věří, že patriarcha Bartoloměj chápe možné důsledky svých kroků. "Myslím, že jak v moskevském, tak konstantinopolském patriarchátu všichni chápou důležitost těchto procesů a vážnost dopadů všech rozhodnutí. Z naší strany uděláme vše pro to, aby tato rozhodnutí nevedla k nepříznivým důsledkům pro všechny," žekl Legojda v rozhovoru pro pravoslavné rádio Vera.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.