Za normálních okolností by pro Andreje Babiše měly být podzimní volby masakr motorovou pilou.

Jestli ANO někde přesvědčivě ukázalo, že vůbec neumí vládnout, tak na celé řadě radnic, které před čtyřmi lety obsadily narychlo poskládané party pod hlavičkou ANO. A pak je ukázkově nezvládly uřídit. V Ústí nad Labem rozštěpené ANO odvolalo vlastního primátora, v Budějovicích to samé. V Opavě se sesazeným primátorem raději hnutí zrušilo celou buňku ANO. A takto bychom mohli pokračovat až k Praze, kde ostuda primátorky ANO ­Adriany Krnáčové hvězd se dotýká.

Podobná tragédie by to měla být v Senátu. Jde o jediné mocenské centrum, kde se hnutí dlouhodobě nedaří. ANO je silná strana, která ale vyvolává i velký odpor, takže v dvoukolovém systému dokáže postupovat, ale už ne vyhrávat. Když k tomu navíc připočteme Babišovy okaté pochybnosti o smyslu Senátu a jeho moc opřenou o komunisty, tak by to měl být rychlý proces.

Jenže opozice si řekla ne: Proč si vzít zpátky radnice a probrat na lokální úrovni lidi z okouzlení Babišem? Proč spolu s kandidátem ANO nechat do druhého kola postoupit společného konsenzuálního protikandidáta, který bude jasným favoritem? A tak podle všeho sestavila nepsané, o to více ale praktikované desatero, jak s Babišem zase prohrát se zcela zbytečně vysokým skóre.

1. Nikdy se nespojuj

Jakmile všichni procitli z šoku po sněmovních volbách minulého roku, začali vršit sliby o spolupráci antibabišovských stran. Lidovci, TOP 09 a starostové ale nedokázali zásadně pokročit v integraci. Na jarním sněmu TOP 09 mi odcházející předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vykládal, že teď už se integrace pravého středu povede: "V příštím roce si je třeba vyzkoušet spolupráci v komunálních volbách. Pevně doufám, že vznikne co nejvíce společných kandidátek. I do Senátu." Při pohledu na stále rozsypané síly ODS i středu to zní už jen jako vtip.

V senátních volbách sice nějaké podpory dojednány jsou, ale je jich zoufale málo. V jiném jarním rozhovoru mi předseda lidovců Pavel Bělobrádek vykládal, jak dosáhne na senátorské křeslo za Náchod: "My jsme dohodnuti se STAN, domlouváme se s TOP 09, a kdyby ODS nikoho nestavěla, tak by to už pro mě bylo velmi nadějné." Jenže nakonec má Bělobrádek proti sobě silného protikandidáta z ODS, policejního exprezidenta Martina Červíčka, takže se poperou o podobné voliče a postoupí pak třeba kandidát ANO a nějaký extremista.

2. Vytvoř změť kandidátů

Minulý týden se konala jedna z prvních debat kandidátů na pražského primátora. Udála se na lodi na Vltavě, v pozadí za kandidáty byl vidět železniční most mezi Výtoní a Smíchovem, jeden z mnoha zralých na spadnutí. Reprezentant ANO by si zde neměl mít šanci ani škrtnout. Odkaz Krnáčové, které se během čtyř let rozpadala koalice a pak i mosty, je tak strašný, že žádný její nástupce by neměl mít šanci uspět. Přesto je příběh ANO v Praze jiný, stejně jako v dalších městech. Babiš přímo na billboardech říká, že na něj kandidáti mají číslo, tedy v překladu: zavolají a já to zařídím.

A pak vystupují ti, kteří mají tento zkrachovalý příběh v Praze i jinde nahradit. Diváci slyší vizi spolku TOP 09, starostů a lidovců, ODS, pak sdružení Praha sobě lidoveckého poslance, pak pirátů, pak zelených a je to všechno skoro to samé, až slunce na lodi pomalu uspává. Člověk si tak nakonec zapamatuje jen ANO všemocného Babiše a snad ještě ČSSD, která chce dát všechno všem, a komunistickou nabídku, jež by definitivně Prahu rozvalila.

3. Vyvraždi se v prvním kole

Ten papírek jsem před pár měsíci zahlédl v útrobách parlamentu jen na chvíli. Skláněl se nad ním šéf lidoveckých senátorů Petr Šilar, měl tam jednotlivé senátní obvody, o které se bude válčit. K nim vyjednané podpory od TOP 09, STAN či ODS. Kandidáty s odfajfkovanou podporou všech stran ale skoro žádné.

Příkladně nesmyslně dopadlo Brno: starostové, ODS, TOP 09 a zelení mají rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, lidovci zase s piráty na truc Jana Špilara.

Naprosto zběsilá je Praha. V ní by si premiér s trestním oznámením, spoluprací s StB a komunisty v zádech neměl ani škrtnout. Jenže exministr Pilný či senátorka Syková mohou právem doufat, že protikandidáti s velmi podobným antibabišovským programem se vyvraždí v prvním kole a oni postoupí. Vrcholem je asi Praha 8. Hayato Okamura (to je ten hodný Okamura), Jiří Witzany, Lukáš Wagenknecht, Pavel Dungl a další. V prvním kole se tyto silné osobnosti poperou o hlasy těch, kteří nevolí ANO. Každý urve něco. To by v tom byl čert, aby anoista nepostoupil.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru