Parlamentní volby ve Švédsku se svým výsledkem staly malým obrazem celé Evropy. Populističtí nacionalisté ze strany Švédských demokratů, kteří chtějí zemi vyvést z Evropské unie, sice nejsou nejsilnější stranou, jak předvídaly některé průzkumy, ale dostali téměř osmnáct procent hlasů. O něco posílila i komunistická Levice. Ztratily dva středové bloky, které vůči sobě uhrály remízu. Teď nastane přetlačovaná, kdo a jak bude moci sestavit vládu, aniž by si zadal s nacionalisty.

Středolevé i středopravé strany postupně přicházejí o své stoupence, extrémy posilují. Na populisty se specializující nizozemský politolog Cas Mudde v této souvislosti po oznámení švédských výsledků upozornil, že téma uprchlíků, které hrálo v tamním kontextu silnou roli, politickou scénu čím dál víc polarizuje − ale nikdo ve Švédsku neodmítá pomoc lidem v nouzi, což je naopak případ středoevropských zemí včetně Česka. I Švédští demokraté jsou přísnější ohledně kontroly žadatelů o azyl a rychlejšího a efektivnějšího vracení těch, kteří na něj nemají nárok, ale neodmítají pomoc jako takovou.

Když zmiňujeme imigraci a integraci uprchlíků, Švédové dobře vědí, o čem hlasovali. Vůči politickým uprchlíkům tradičně přátelská země v roce 2015 přijala z evropských zemí nejvíce utečenců na hlavu, celkem téměř 163 tisíc. Poslední dva roky jsou čísla radikálně odlišná, ani ne třicet tisíc ročně.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru