Zkuste si to představit: Jedno razítko, jeden úřad, jedna stavba. Tento nedosažitelný svatý grál tuzemského stavebnictví s různými obměnami slibují posledních dvacet let politici levého, pravého i prostředního politického spektra. Třeba nový stavební zákon z roku 2006 umožnil stavět rodinný domek jen na ohlášení místo stavebního povolení.

K ohlášení ovšem člověk potřeboval podstatně více razítek než dříve k povolení ke stavbě (a to nakonec musel mít stejně v případě, že se nějakému sousedovi stavba nelíbila), takže se o slibované zjednodušení vůbec nejednalo. Přesto dnes na tyto prehistorické časy stavebního zákona vzpomínají developeři se slzou dojetí v oku. U těch starších pak vyvolává nostalgické dojetí původní verze zákona z roku 1976, protože všechny změny, které přišly po něm, byly k horšímu.

Zlepšení měla třeba přinést velká novela z roku 2013, i ta ovšem záhy potřebovala další rozsáhlou novelizaci. První návrh ministerstva pro místní rozvoj se setkal se zhruba 2500 závažnými připomínkami. V říjnu 2015 proto zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček upozornil, že veškeré novelizace jsou kontraproduktivní a že by si ministerstvo před další velkou změnou mělo udělat analýzu příčin, proč se schvalování procesů tak strašně táhne. "Z podnětů, kterými se zabývám, vyplývá, že zavádění novinek jako územní souhlasy, certifikáty autorizovaných inspektorů, veřejnoprávní smlouvy nebo zrušení kolaudačního řízení vedlo v řadě případů k vleklým konfliktům. V konečném důsledku to pak znamenalo celkové prodloužení výstavby a prohloubení právní nejistoty všech účastníků řízení," řekl tehdy Křeček.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru