V současné době asi není problém mít "big data", ale vyznat se v nich. Jak se firmám daří využít big data?

Velká část firem má problém využít "malá data", natož aby se pouštěla do velkých dat. Reporting se stále často dělá v Excelu nebo nad malými databázemi, které vznikají po celé organizaci v různých odděleních. Navíc big data projekty jsou často řízené IT oddělením, pro které je důležité mít data pod kontrolou, se správně nastavenými přístupy a zabezpečením, takže smysluplné využití je až na druhém místě.

Na druhou stranu existuje spousta nástrojů, které i poměrně nezkušenému uživateli umožňují celkem jednoduše analyzovat velké objemy dat přímo z jeho počítače bez nutnosti znát programování. Tyto dva trendy jdou trochu proti sobě - analytici by i věděli, jak data využít, ale IT jim je nemůže nebo neumí zpřístupnit.

A kde je tedy chyba - na straně IT?

Postoj IT je legitimní - říká se, a my tomu věříme také, že data jsou nejcennějším aktivem firmy. A svá nejcennější aktiva si samozřejmě chcete chránit - nejen kvůli regulaci, jako je GDPR nebo ochrana osobních údajů, ale také kvůli konkurenční výhodě. IT tedy musí data kontrolovat a pečlivě sledovat přístupy a využití.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se