Až do tohoto víkendu to vypadalo celkem dobře: srbský prezident Aleksandar Vučić a jeho kosovský kolega Hashim Thaci už měsíc nechávají kolovat nápad, že by se pomocí překreslení hranic mohly obě země domluvit na vzájemném uznání. Oběma by to otevřelo dveře do Evropské unie, jakkoli by to cesta byla ještě dlouhá a trnitá.

Srbové ovládají sever Kosova, i když zde tvoří menšinu. Albánci zase představují většinu ve třech jihosrbských okresech, takže čistě technicky se nabízí výměna těchto dvou území. Nápad samozřejmě narazil na obavy, že změna hranic by vyvolala v Evropě, hlavně tedy na Balkáně, vlnu dalších požadavků na podobné úpravy. Rusko a USA ale v zásadě nebyly proti, Německo ano. Vučić a Thaci se měli potkat v pátek v Bruselu za účasti Federiky Mogheriniové, šéfky unijní diplomacie. Jenže Vučić na poslední chvíli schůzku zrušil a nařídil armádě a policii přerušení veškeré komunikace s kosovskými kolegy. Tím vytvořil napětí před svojí plánovanou víkendovou cestou do Kosova za tamními Srby. Kosovská vláda mu neschválila plán cesty, takže zvládl jen pohovořit se Srby na severu a v neděli mu už cestu do jedné ze srbských vesnic Kosované zablokovali.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru