Ondřej Chybík
architekt

Architektonické studio CHYBIK+KRISTOF"Na poli projekce jde jednoznačně o BIM (Building Information Modeling), česky informační model budovy. Tento nový systém projektování není založen na prostém "tahání čar" ve 2D, jak to známe z CAD systémů nebo ještě dříve pomocí příložníku a rýsovacího prkna. BIM řešení je postaveno na souběžné tvorbě jak výkresů, tak prostorového modelu a zadávání všech informací o stavbě do jednoho souboru. Výsledkem je digitální informační model, který je přesným dvojčetem reálné budovy. I po dokončení stavby se digitální model dále používá, například pro správu budovy.

Ve světě výstavby je zajímavé sledovat využívání 3D tisku a dronů. Během mého studia na ETH v Curychu jsem byl svědkem testování digitálně řízených dronů, které statik naprogramoval tak, aby vyskládaly zeď z obyčejných cihel. Rozdíl od klasického způsobu zdění byl ten, že díky přesnému výpočtu a uložení bylo možné využít maximálním možným způsobem pevnostní potenciál každého použitého elementu. Když si představíte cihlu jako objekt, který má jinou pevnost v tlaku na svém okraji a jinou uprostřed, je poměrně neefektivní stavět obyčejnou rovnou zeď. Díky přesnému uložení pomocí létajících dronů byl výsledek velice organický. Toto je extrémní, laboratorní příklad, nicméně využití digitalizovaných strojů, robotů, bude jistě v blízké budoucnosti ve smyslu efektivity ve stavebnictví velké téma."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.