Stavebnictví v Česku trpí tím, že jednotliví aktéři dostatečně nespolupracují. Kvůli tomu vzniká řada nekvalitních budov, u nichž není jasné, kdo nese odpovědnost za výsledek. Změnu k lepšímu by mohla přinést digitalizace a využití takzvaného informačního modelu budovy (BIM), který by měl celý proces výstavby zprůhlednit. Shodli se na tom účastníci panelové diskuse Hospodářských novin na téma Inovace ve stavebnictví.

"Stavba je často roztříštěná mezi klienta, dodavatele, projektanta a zhotovitele. Ve světě je trendem integrace těchto složek, ale v tuzemsku to zatím běžné není. Objevují se už ale klienti, kteří vyžadují více koncepční přístup, protože si uvědomují, že z toho mohou jedině těžit," popisuje Radek Vortel, výkonný ředitel stavební společnosti Skanska pro Čechy.

Podle Michala Čejky, specialisty na energetiku budov z aliance Šance pro budovy, je potřeba přemýšlet nad stavbami v širších souvislostech. "Neměli bychom se zabývat jen kvalitou architektury a vnitřního prostředí, ale také urbanistickou koncepcí dané lokality nebo třeba ekologickými dopady stavby. Budovy nejsou spotřební zboží. Když postavíme milion nekvalitních budov, tak to bude problém ještě po řadu generací," upozorňuje Čejka.

Virtuální dvojčata provází stavby celý "život"

Přispět k zefektivnění stavebních projektů v Česku by podle expertů mohla digitalizace. Pomocí takzvaného informačního modelu budovy (BIM) je možné vytvořit virtuální dvojče stavby, jak už bylo řečeno v úvodním článku na předchozí straně.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.