Populisté vládnoucí v Itálii se zaklínali tím, že jsou jim evropská pravidla pro šetrné státní hospodaření ukradená. "Pravidlo o tříprocentním schodku není Bible," prohlašoval Matteo Salvini, ministr vnitra a šéf krajně pravicové Ligy, dříve známé jako Liga severu. Podobně mluvil i ministr hospodářství a šéf protestního Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio: "Nepřichází v úvahu, že bychom poslouchali ratingové agentury a bodli Italy do zad."

Hnutí pěti hvězd a Liga si do společného vládního programu vepsaly řadu slibů, které by mohly v součtu stát přes 100 miliard eur, tedy přes dva a půl bilionu korun. Jde například o obrovské snížení daní, zavedení základního zaručeného příjmu pro chudší občany nebo o snížení věku pro odchod do důchodu.

Finanční trhy na tyto sliby a na zmíněná slova klíčových vládních představitelů reagovaly tím, že se investoři začali zbavovat italských dluhopisů. Kvůli tomu tak úroky, které musí Itálie za prodej svého dluhu platit, vystřelily na nejvyšší hodnoty od konce května, kdy kabinet Hnutí pěti hvězd a Ligy vznikl.

100 miliard

eur, tedy přes dva a půl bilionu korun, by stály sliby italské vlády, pokud by všechny splnila.

Vláda na to reagovala otočkou − rychle se přihlásila k plnění evropských rozpočtových pravidel, takzvaných maastrichtských kritérií. "Budeme respektovat všechna pravidla a všechny naše závazky," ujistil Matteo Salvini, i když jeho Liga má ve stranickém programu výslovně napsáno, že se pravidlem o tříprocentním deficitu řídit nehodlá. Podobně smířlivě jako Salvini se vyjádřil i Luigi Di Maio.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.