Po katastrofě v atomové elektrárně Fukušima se zdálo, že s jádrem je v Japonsku konec. Opak je ale pravdou. Země, která zažila nejhorší jadernou katastrofu od výbuchu sovětského Černobylu, vrací tyto zdroje do provozu a buduje nové.

Před sedmi lety přitom mořské vlny vyvolané silným zemětřesením poškodily Fukušimu na ostrově Honšú. Kvůli nebezpečí radiace muselo opustit domovy přes 160 tisíc lidí a úřady nařídily odstavit všechny atomové elektrárny v zemi.

Od té doby právě tyto elektrárny investovaly miliardy dolarů do modernizace a účinnějších bezpečnostních opatření. Vracejí se do provozu bez ohledu na to, že si to většina veřejnosti nepřeje. Japonskou vládu ale znervózňuje velká závislost na dovozu energie.

Země už připojila k síti devět jaderných bloků. První v srpnu roku 2015. A přibývají další. Společnost Kansai Electric Power v pátek uvede do provozu čtvrtý blok elektrárny Takahama na největším japonském ostrově Honšú.

Už ve středu restartovala jeden blok v elektrárně Sendai asi tisíc kilometrů jižně od Tokia společnost Kyushu Electric Power, sděluje agentura Reuters, podle které do konce roku přibudou další jaderněenergetické bloky.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.