Ve všem, co dělal, patřil ke špičce. Platí to i pro víno, za které Miroslav Volařík (69) sbírá ocenění a minulý týden dostal už potřetí prestižní titul Vinař roku.

HN: Jakým vínem jste oslavil titul Vinař roku?

Ještě žádným. Oslavili to kolegové, kteří po slavnostním vyhlášení na Žofíně odjeli zpátky do Mikulova a druhý den tady na vinařství naplnili vítězný pohár sektem.

Což je v pořádku, protože oni to víno dělají.

My se ženou jsme spali v Praze, a když jsme se vrátili, tak už bylo oslaveno.

HN: A až to budete slavit vy? Co je důstojná lahev k takové příležitosti?

Pro nás jsou stěžejní vlašáky. Vlašským ryzlinkem tu máme osázenu řadu vynikajících vinic. A budou ještě lepší. My je každý rok omlazujeme. Vytrháváme keře a sázíme nové. Ne že by na starých nebyly kvalitní hrozny, ale spousta keřů tam chybí nebo jsou druhově nečisté. Za 20 let, kdy už tady asi nebudu, budou ta vína vynikající.

HN: Jaké je nejzajímavější víno, které jste zatím udělal?

Nevím, jestli nejzajímavější víno, ale určitě to bylo za nejzajímavějších okolností. V roce 1991 v Emirátech, kde jsem tehdy pracoval jako chemický technolog.

HN: Počkejte, ale tam se alkohol nepije.

My jako cizinci mohli. Přesně se to evidovalo a mohli jsme si alkohol nakupovat až za 10 procent platu. Což bylo víc, než se dalo vypít. Kupoval jsem hlavně pivo a whisky.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.