Na rozdíl od zraku funguje sluch 24 hodin denně. Je to pozůstatek dávného reflexu, který nás chránil před napadením během noci. Klidný a nerušený spánek je důležitý pro regeneraci po celodenní práci. Má vliv na imunitní systém člověka a je nezbytný pro jeho zdravý vývoj. Bez kvalitního spánku je zkrátka regenerace obtížná a člověk se nejenom necítí dobře, ale výrazně se mu snižuje i pracovní výkonnost.

Až 90 procent veškerého času trávíme v budovách, proto už jejich správný návrh je klíčový. Ne vždy je totiž možné při revitalizaci domu provést i jednoduchou opravu z pohledu akustiky. Platí to zejména u podlah. Pokud jsou od začátku navrženy nevhodně nebo jsou chybně realizovány, následné opravy vedou pouze k částečnému zlepšení akustiky.

Proti hluku od sousedů

Výrazné hlukové zátěži ze strany sousedů bývají vystaveni především obyvatelé panelových domů, protože hodnoty vzduchové neprůzvučnosti jsou zde většinou velmi špatné. Pokud architekti umístí ložnici vedle kuchyně sousedů, mohou být sousedské vztahy brzy na bodu mrazu.

Hluk od sousedů přenášejí příčky a stropy, výrazně také instalační šachty. Jako nejjednodušší řešení lze doporučit použití podhledů a předstěn ze sádrokartonových desek. Hluk výrazně sníží už několik centimetrů, při jejich montáži je však nutné ohlídat i nejmenší detaily. Nestačí jen speciální sádrokartonové desky a minerální vata, důležitý je například i pružný spojovací tmel, aby hluk nenašel při své snaze proniknout nastraženou bariérou žádné spojence.

Pro "přežití" v paneláku lze použít svislé zdvojené CW profily o šířce 50 mm. Nesmí se však montovat přímo na zeď, aby se zabránilo přenosu chvění, které zvuk způsobuje. První přijde přibližně jeden centimetr od původní stěny, druhý pak jen půl centimetru od něj. Do vzniklé konstrukce stačí vložit speciální minerální vlnu, a to hned ve dvou vrstvách, každá s tloušťkou 50 mm. Její aplikace je velmi jednoduchá, protože se vyrábí v šířce 625 mm, což odpovídá šířce profilů. Obávat se nemusí ani alergici nebo rodiče malých dětí, vlna neobsahuje formaldehyd, fenoly, akryláty ani další látky ropného původu.

Jakmile se předstěna vyplní dvěma vrstvami vlny, přijde na ni takzvaný dvojitý záklop ze sádrokartonových desek s tloušťkou 12,5 mm. Pro vyplnění napojení desek mezi sebou, na okolní stěnu a podlahu, ale také mezi profily používají řemeslníci pružný spojovací tmel.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Mezi nejčastější rušivé elementy spokojeného bydlení patří hluk z dopravy, hluk ze sousedního bytu a hluk z parkování.
  • To je výsledek mezinárodního výzkumu, který provedla Světová zdravotnická organizace v roce 2004 na území členských států EU. Od té doby se situace mírně zlepšila, ale problémy s hlukem stále přetrvávají.
  • Nadměrnému hluku je vystavena téměř polovina obyvatel Evropské unie.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.