Česká republika je prakticky odkázána na množství srážkových vod, a pokud srážek ubývá, máme tu problém. Podzemní zásoby se tenčí, a tak nezbývá než budovat umělé nádrže či přehrady a přemýšlet o efektivnějším využití vody, kterou máme k dispozici. Potenciál k úsporám leží mimo jiné i v domácnostech, kde lze část odpadních vod využít k dalším účelům. V České republice se totiž průměrná spotřeba vody pohybuje na průměrné úrovni cca 90 litrů na obyvatele za den.

Jednou z možností, jak šetřit s pitnou vodou v domácnosti, je nepoužívat ji na splachování toalet, ale sáhnout po takzvané vodě šedé.

Šedá a bílá voda

Šedá voda je voda odpadní, bez obsahů fekálií a moči. Jedná se tedy o vodu ze sprch, myček, umyvadel a praček. Odborníci však doporučují, aby se do šedé vody nezapočítávala voda z kuchyní, protože obsahuje hodně mastnoty, která by mohla zanášet jímkové nádrže a splachovací systémy.

Šedé vody mohou být čištěny v zařízeních, kde se využívají aerobní biologické procesy nebo membránové technologie, které vyčištěnou vodu zbavují většiny virů a bakterií. Často se také na hygienizaci používá UV lampa na výstupu ze zařízení. Vyčištěná šedá voda se nazývá bílá voda, je kvalitou srovnatelná se srážkovou a použitelná především pro splachování toalet a zalévání.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V souvislosti s častými obdobími sucha v posledních letech se častěji probírá téma úspor vody podpořené mimo jiné dotačním programem Dešťovka.
  • Někteří developeři však akcentují též téma takzvané šedé vody.
  • O co jde a jak ji lze využít?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.