Podle údajů Evropské unie činí podíl budov na celkové spotřebě energie v zemích společenství 40 procent a nadále roste. Státy Evropské unie ročně produkují zhruba 800 milionů tun stavebního a demoličního odpadu, přičemž pouze 50 procent z něj se následně recykluje. Snížit energetickou náročnost staveb je proto více než nutné. Budovy by měly být co nejvíce soběstačné v celém svém životním cyklu: od výroby materiálů přes výstavbu a provoz domu až po jeho případnou demolici. Tento vývoj jde ruku v ruce s požadavkem na energetickou účinnost a šetrnou výstavbu tzv. domů téměř s nulovou spotřebou energie, ke které Českou republiku od roku 2020 zavazuje evropská směrnice EPBD II.

Kvalitní zateplení, rekuperační jednotky i tepelná čerpadla

Šetrná budova by měla splňovat kritéria šetrnosti ve všech ohledech: to znamená nejen minimální spotřebu energie a vody, ale i odpadů během stavby a při následném provozu. S tím souvisí i využívání recyklovaných či opakovaně použitelných materiálů. Pro své uživatele by měla vytvářet zdravé a pohodlné vnitřní prostředí. Vysoké nároky se kladou také na využívání obnovitelných zdrojů energie, kvalitu oken či míru zateplení.

"Dobře provedené zateplení zajišťuje optimální tepelné podmínky po celý rok. V létě je hlavním důvodem, proč se nemovitost nepřehřívá, a v interiérech díky tomu může panovat příjemná teplota," uvádí Petr Beneš, ředitel společnosti Geosan Development. V energeticky úsporných domech a bytech někteří developeři využívají i další šetrná řešení a technologie.

"Naše energeticky úsporné projekty disponují moderními materiály a technologiemi zajišťujícími zdravé a komfortní vnitřní prostředí. Například v projektu Rezidence Červený dvůr, který právě stavíme, instalujeme automatický systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Zároveň jde o náš první projekt, který bude využívat tepelné čerpadlo i k ohřevu teplé vody. Toto environmentálně šetrné zařízení s přírodním chladivem zajistí ohřev pomocí tepla odváděného v odpadním vzduchu z jednotlivých bytových jednotek v rámci systému rekuperace," uvádí Pavel Krumpár, obchodní ředitel JRD - české jedničky na trhu pasivního bydlení.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Snižování energetické náročnosti budov kvůli rostoucí spotřebě energií i produkci stavebního odpadu, efektivní hospodaření s vodou jako reakce na dlouhá období sucha a nedostatek srážek, využívání obnovitelných zdrojů a nových úsporných materiálů a technologií - to jsou jen některé z trendů současného stavebnictví.
  • Šetrná výstavba se stává alfou a omegou udržitelného rozvoje a jednou z cest, jak čelit nepříznivému vývoji klimatu. A čím dál více se prosazuje i v České republice.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.