Pokud nedostatek znalostí na toto téma projeví laik, dá se to ještě pochopit. V případě, že rekuperaci odmítá architekt či projektant, už je na pováženou, zda se skutečně jedná o odborníka. Hitem posledních let je zateplování, především bytových domů, spočívající ve výměně oken a instalaci zateplovacích izolací obvodových stěn. Z tepelnětechnického hlediska je to samozřejmě žádoucí směr, ale když se řekne "zateplíme", mělo by se dodat, že mimo snížení spotřeby energie na vytápění musíme vyřešit i vnitřní mikroklima v obytných místnostech. To znamená odvádět znehodnocený vzduch a na jeho místo přivádět čerstvý venkovní, aby se dalo v domě zdravě žít.

Starší domy, ať rodinné nebo bytové, které se stavěly před rokem 2000, zpravidla problém s větráním neměly. Je to zejména proto, že okna byla většinou natolik netěsná, že i při jejich uzavření docházelo k "nechtěné" výměně vzduchu. To bylo v podstatě v pořádku, protože znehodnocený vzduch, obsahující vlhkost a kysličník uhličitý se přirozeně nahrazoval venkovním, přičemž z domu s ním odcházelo i teplo.

Nová těsná okna a dveře řeší problém s únikem tepla, ale znehodnocený vzduch nemá bohužel kudy odcházet a větráním okny přicházíme o hlavní výhodu zateplení - z domu se ztrácí teplo. Je tedy jen otázkou času, kdy se začne na oknech v zimě srážet vodní pára, což je neklamnou známkou toho, že je něco v nepořádku. Zvýšená vlhkost při nedostatečném větrání vytváří podmínky ke kondenzaci vody na chladných místech u oken nebo v rozích místností, což je příležitost ke vzniku plísní a výskytu bakterií, které produkují toxické látky, škodlivé lidskému organismu. Důsledkem toho jsou pak choroby a alergie, kterých z nevědomosti o tomto nebezpečí stále přibývá.

Přednosti rekuperace

Pokud si chceme zajistit zdravé vnitřní prostředí a přitom neplatit vysoké náklady za vytápění, je třeba výměnu vzduchu v interiéru řešit řízeným větráním, které se odborně nazývá rekuperace vzduchu. To funguje tak, že z místností je odsáván znehodnocený vzduch vzniklý na základě činnosti osob, který obsahuje již zmíněnou vlhkost, ať z mytí, praní, sušení prádla, vaření či dýchání, v kombinaci s vydechovaným kysličníkem uhličitým, vypouští se ven z domu a na jeho místo se nasává čerstvý, filtrovaný vzduch. Ten se ve výměníku rekuperační jednotky ohřívá tepelnou energií ze vzduchu z domu odváděného, která se vrací s účinností až 90 procent zpět do domu. Tím se zajišťuje účinné větrání a minimalizuje ztráta tepla, takže se šetří náklady na topení. Takto provedené větrání zajistí, že v topné sezoně se prakticky vůbec nemusí otevírat okna a přitom je téměř bezztrátově vyvětráno, přičemž se vyhneme tvoření plísní, množení bakterií a chorobám souvisejícím se špatnou výměnou vzduchu.

Potrubí centrální rekuperace zakryjí dvojité stropy nebo jiná opatření, která je esteticky ukryjí a viditelné zůstanou pouze průduchy.
Potrubí centrální rekuperace zakryjí dvojité stropy nebo jiná opatření, která je esteticky ukryjí a viditelné zůstanou pouze průduchy.
Foto: Shutterstock
Nová těsná okna a dveře řeší problém s únikem tepla, ale znehodnocený vzduch nemá bohužel kudy odcházet a větráním okny přicházíme o hlavní výhodu zateplení - z domu se ztrácí teplo.
Nová těsná okna a dveře řeší problém s únikem tepla, ale znehodnocený vzduch nemá bohužel kudy odcházet a větráním okny přicházíme o hlavní výhodu zateplení – z domu se ztrácí teplo.
Foto: Shutterstock

Málokdo ví, že rekuperace se dá úspěšně využívat i mimo zimní období, kdy se v domech netopí. Na jaře a na podzim, když jsou příjemné venkovní teploty, je jistě vhodné větrání s využitím pootevřených ventilačních křídel oken. Ovšem v případě, že máme doma alergika na pyl, může kvalitní rekuperace výrazně usnadnit zvládání jeho potíží tím, že při ventilaci zachytí na jemných filtrech jemné pylové částice obsažené ve vzduchu.

Je dobré vědět, že kromě pylu nepustí rekuperační jednotka do domu ani vnější hluk, což dnes už dobře vědí i hygienické stanice, které v případě zvýšené venkovní hlučnosti (ulice s hustou dopravou, železnice, hluk z průmyslových závodů apod.), předepisují v odůvodněných případech povinnost instalovat rekuperační jednotky a použít okna bez možnosti otevírání.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Když přijde řeč na téma rekuperace, stále se lze u mnoha lidí setkat s názorem, že s ní do svého nového domu nepočítají, případně její pořízení nikdy ani nezvažovali.
  • Z dalšího hovoru však vyplyne, že vlastně ani přesně nevědí, co rekuperace přesně je a k čemu slouží.
  • Přitom se jedná o jedinečný způsob, jak v moderních či zateplených stavbách zajistit zdravé mikroklima a ušetřit přitom náklady na energie.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.