Pozitivní zprávou doby je, že spolu se zpřísňováním požadavků nejen na stavební vlastnosti, ale i vlastnosti tepelněizolační, zvukověizolační a další přicházejí také závazné normy, které zajišťují, že by se na trhu neměl v seriózní síti objevit produkt, který by nesplňoval nezbytné požadavky na pevnost, požární odolnost, zdravotní nezávadnost a další stavebně-technické parametry. V podstatě tak nemůžeme šlápnout vedle a můžeme se řídit osobními preferencemi, ať z hlediska ceny, rychlosti výstavby, vztahu k přírodním materiálům či třeba estetiky. To však neznamená, že lze kombinovat všechno se vším.

Každý na to jde trochu jinak

I když prakticky všechny stavební materiály na trhu odpovídají normám a splňují stanovené limity, nemusí v konečné konstrukci plnit správně svou funkci. Nejde přitom jen o fakt, že některé materiály aktuální normy tak tak splňují a jiné je s velkým přehledem přeplňují. Podstatné rozdíly spočívají také v tom, jakými prostředky daná konstrukce požadovaných vlastností dosahuje. I jediný nevhodně zvolený prvek v celé materiálové skladbě konstrukce a její izolace tak může zmařit funkčnost celého systému. Typickým příkladem jsou dnešní snahy o zateplení panelových domů polystyrenem a plastovými okny, způsobující vlhkost a plíseň uvnitř bytů. Nejde přitom o to, že by byl polystyren nevhodným izolačním materiálem a plastová okna slepou cestou, to v žádném případě. Jde spíše o to, že nedokonalost původní konstrukce panelových domů sice neposkytovala z dnešního pohledu dostatečnou tepelnou izolaci (tehdy se na to příliš nehledělo), ale zajistila, že stavba "dýchala", že v ní probíhala přirozenější výměna vzduchu a vnitřní vlhkost z prádla, vaření či dechu obyvatel mohla z nitra budovy odcházet ven. Uzavřením obálky domu se sice výrazně snížily úniky tepla, což přináší ekonomická i ekologická pozitiva, ale současně se také zabránilo odvádění vnitřní vlhkosti, která v domácnosti vzniká jejím užíváním. Proto jsou dnes často panelové domy, které dříve trpěly až příliš suchým vzduchem, plné vlhka a plísní. Protože izolace domu nebyla řešena v harmonii s jeho dalšími potřebami.

A proto je velmi důležité jednotlivé konstrukční změny řešit v souladu všech potřeb domu a vybírat materiály či technologie, které nepřinesou zlepšení jedné vlastnosti na úkor druhé, nebo hůře, které v kombinaci nebudou ani fungovat. V případě výstavby nových domů mají stavebníci situaci podstatně jednodušší, většina velkých výrobců totiž vyvíjí, vyrábí a dodává kompletní stavební systémy, které jsou zárukou plné funkčnosti stavby napříč jejími důležitými aspekty a které zajišťují maximální efekt jednotlivých technologií a jejich parametrů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Materiálů, ze kterých lze postavit nový dům, je na trhu opravdu mnoho, od klasických, prověřených desetiletími, či dokonce staletími, po novinky či znovuobjevené materiály.
  • Moderní doba však klade na stavbu stále větší nároky a původní materiály často procházejí modernizacemi a technologickým zdokonalováním tak, aby zjednodušily stavbu nebo odstranily některé z negativních vlastností.
  • Aby však technologie jednotlivých stavebních prvků skutečně fungovaly,musí být podpořeny i technologiemi prvků navazujících.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.