Další opatření ČNB chystá. Hodlá jimi zvýšit stabilitu finančního trhu především v oblasti investic do nemovitostí. K doposud platnému limitu, podle něhož by banky měly poskytovat úvěry jen do výše 80 % zastavené nemovitosti, přibudou od 1. října letošního roku dvě nová omezení: celková výše všech dluhů klienta by neměla překročit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu, přičemž by na splátky nemělo jít více než 45 % příjmů.

Dlužno zdůraznit, že tato veškerá omezení ze strany ČNB jsou skutečně pouhým doporučením, protože dosud neexistuje zákon, jímž by si centrální bankéři mohli tato pravidla vynutit. Banky se však těmito doporučeními většinou řídí, a proto je potřeba s nimi počítat. Co tedy nová doporučení budou v praxi znamenat a co přinesou? Nejdříve si pojďme probrat základní terminologii.

Výše úvěru versus zástavní hodnota

Jak jsme uvedli v úvodu, již v současnosti platí (a bude platit i po 1. říjnu) pravidlo, že výše úvěru by vůči hodnotě zastavené nemovitosti neměla překročit 80 procent její hodnoty. V řeči bank je tento parametr označován zkratkou LTV vycházející z anglické terminologie Loan To Value. Ve výjimečných případech však může LTV dosáhnout až 90 procent hodnoty nemovitosti, takových výjimek však mohou banky schválit pouze omezené množství.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Česká národní banka (ČNB) rozšíří od října pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu.
  • Výše dluhu žadatele o hypotéku by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu.
  • Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.