Hned po příletu do Stockholmu nenechají Švédové nikoho na pochybách, že se ocitl v ekonomicky šlapající a na budoucnost myslící zemi. Vlak Arlanda Expres z letiště do centra metropole ukrajuje vzdálenost rychlostí skoro 200 kilometrů za hodinu a v televizích uvnitř vagonů informuje cestující, že tento vlak jezdí ze sta procent na energii z obnovitelných zdrojů.

O tématech, jako je nezaměstnanost nebo inflace, je ve Švédsku před nedělními volbami slyšet málo. Obě jsou na nízkých číslech, ekonomický růst je vysoký. Na billboardech politiků se ale objevují slova jako bezpečí, násilí, extremisté, gangy. Tématem voleb není ekonomika, nýbrž imigrace. Ještě přesněji: bezpečnostní situace na převážně přistěhovaleckých předměstích některých měst.

Akalla je konečná stanice modré linky metra na severu Stockholmu. Téměř tři čtvrtiny místních obyvatel mají přistěhovalecký původ. Školy, dětská hřiště a fotbalové plácky s umělou trávou se tady mísí se stánky s kebaby, obchody s nápisy ve švédštině i mnoha dalších jazycích. Na lavičkách a v okolí hřišť postávají či posedávají hloučky žen hlavně afrického původu. Budovy postavené v sedmdesátých letech jsou jedna jako druhá, všechny ve velmi dobrém stavu. Žádné vybydlené ruiny nebo nehostinné paneláky, jak by se z občasných zpráv o neklidných stockholmských okrajových čtvrtích mohlo zdát.

Migranti jako hlavní téma

◼ Švédsko žije tématy bezpečí, bojem s kriminalitou, migrací. Tradičně vstřícná země k uprchlíkům je těsně před volbami, do kterých se témata pochopitelně promítají. Podobně jako jinde v Evropě, i ve Švédsku, proslulém mírnými postoji a snahou o nekonfliktnost, vystrkávají růžky populistické strany se zaměřením na otázku přistěhovalců.
◼ Preference nejvíce stoupají silně protiimigrantské straně Švédší demokraté (nahoře šéf strany Jimmie Akesson, dole Tommy Deogan, Švéd indického původu). Volební plakát plačící dívky odkazuje na médii šířenou zprávu, že za většinu znásilnění v zemi mohou muži přistěhovaleckého původu.

Volební plakáty jsou i tady, vstupy do stanice metra jsou oblepeny odshora dolů. Slibují bezpečí dětem ve školách i na hřištích, tvrdou ruku na kriminálníky a extremisty, vedle detailu obličeje plačící dívky stojí slib nekompromisních trestů za sexuální zločiny. Na billboardech švédské strany rozhodně nešetří. Ani v centru, ani na periferii nelze vizuálně nadcházejícím volbám uniknout.

Devětatřicetiletý Tommy Deogan je v předvolební kampani v Akalle velmi aktivní. Narodil se ve Švédsku, jeho rodiče sem přišli v sedmdesátých letech z Indie. Jeho role je ale poměrně paradoxní: ačkoliv je sám imigrantského původu, je členem antiimigrantské strany Švédští demokraté (SD). Ta obviňuje všechny dosud vládnoucí politické strany − především sociální demokraty −, že neuváženou politikou přijímání velkého počtu přistěhovalců způsobily problémy, které je nyní nutné řešit.

Deogan je ve Švédsku mediálně známou postavou. Jeho bratr před lety zemřel při bitce mezi fotbalovými fanoušky a kauze se média věnovala ve velkém. Rozpor ve svém původu a podpoře krajně pravicové strany nevidí.

Skoncujeme s multikulturalismem

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.